Την παρουσία της στην Ευρώπη ολοκλήρωσε, για τη φετινή σεζόν, η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού. Στη ρεβάνς των «32» του EHF European Cup, στην Ηλιούπολη, οι πρωταθλητές Ελλάδας «πάλεψαν» για την πρόκριση στους «16», αλλά δεν πέτυχαν την ανατροπή του αποτελέσματος του πρώτου ματς (24-22) στην Ελβετία, γνωρίζοντας την ήττα με 24-19 από την Βάκερ Τουν. Με ώθηση από τον κόσμο του στην Ηλιούπολη, ο Θρύλος προηγήθηκε με δύο γκολ στο ξεκίνημα του ημιχρόνου, είχε το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια, όμως το έχασε στα τελευταία 10 λεπτά από την ελβετική ομάδα και έτσι, ολοκλήρωσε την παρουσία του στη διοργάνωση στη φάση των «32». Οι «ερυθρόλευκοι» στρέφουν την προσοχή τους εξ ολοκλήρου στις εγχώριες υποχρεώσεις τους, με στόχο την κατάκτηση του πρωταθλήματος και του Κυπέλλου.

Με γκολ του Καραμπουρνιώτη (1:29) και εξαιρετικό σουτ του Νιόκας (6:20), ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 2-1, όμως η Βάκερ Τουν προσπέρασε με 4-2. Ο Νιόκας ισοφάρισε σε 4-4, στο 14:40, με τον Μπάγιο να μειώνει, στη συνέχεια (18:01) σε 6-5. Στο 19:40, ο Οστρούτσκο έφερε και πάλι το ματς στα ίσια (6-6), οι Ελβετοί προσπέρασαν ξανά (6-7), με τον Κοτανίδη να λέει «όχι» σε εκτέλεση πέναλτι, κρατώντας τους πρωταθλητές Ελλάδας κοντά στο σκορ (6-7). Στο 24ο λεπτό, ο Βέμπερ αστόχησε από το σημείο του πέναλτι, όμως ο Παπαβασίλης ισοφάρισε σε 7-7 (25:21). Στο 26:30, ο Πασσιάς έδωσε προβάδισμα (8-7) στον Θρύλο, η ελβετική ομάδα ισοφάρισε σε 8-8, με τον Βέμπερ να χάνει ένα ακόμα πέναλτι στο φινάλε του ημιχρόνου.

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και με τέρματα των Νιόκας (30:38) και Σλαβούλιτσα (32:04), ξέφυγαν με +2 (10-8). Με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Οστρούτσκο (36:07), ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα 11-10, ο Σλαβούλιτσα έκανε το 12-11 (39:28) και το 13-12 (41:30), με τον Μπάγιο να ισοφαρίζει σε 15-15, στο 46:50. Η Βάκερ Τουν προσπέρασε για πρώτη φορά με +3 (15-18), ο Μπάγιος μείωσε σε 18-16, στο 52ο λεπτό, όμως η διαφορά έφτασε στα τέσσερα τέρματα (16-20). Ο Πασσιάς μείωσε σε 20-17 (55:02), η Βάκερ Τουν ξέφυγε με 23-17 και έτσι, ο Θρύλος ηττήθηκε με 24-19.

Διαιτητές: Βέσοβιτς, Μίτροβιτς.

Δίλεπτα: 3-2.
Πέναλτι: 1/3 – 2/3.

Πεντάλεπτα: 1-1, 2-4, 4-4, 6-6, 6-7, 8-8 (ημ.), 10-9, 12-12, 13-14, 15-17, 17-20, 19-24.

Ολυμπιακός (Γιώργος Καρασαββίδης): Κοτανίδης, Νιοκάς 3, Καραμπουρνιώτης 2, Παπαβασίλης 2, Κανδύλας, Μπάγιος 3, Δομπρής, Βέμπερ, Πασσιάς 2, Μοντόρο 1, Λιόλιος, Σλαβούλιτσα 4, Οστρούτσκο 2, Γκράτζαν, Μιχαηλίδης, Μπάουερ.

Βάκερ Τουν (Ρέμο Μπάντερσχερ): Λίντερ 4, Φέλντερ 1, Ντέχλερ, Σόργκεν 3, Ρέμερ 1, Λούθι, Ντανμέγιερ 2, Φον Ντεσβάντεν 5, Βίνκλερ, Γκουινέ, Σβαμπ 1, Χούβιλερ, Μάνσε 2, Γκρούμπερ, Τσερνόφ 5, Βικ.