Ο Αρχέλαος Κατερίνης επικράτησε με 34-31 του Πανοράματος, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης Θεόδωρος Διαμαντόπουλος, σε αγώνα για την 7η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών.

Σε έναν αγώνα όπου η νίκη ήταν μονόδρομος για τον Αρχέλαο, μετά από τα ανεπιτυχή αποτελέσματα των τεσσάρων πρώτων αγώνων, σε ένα παιχνίδι με άγρια ομορφιά και πολλά τέρματα κατάφερε να πάρει πάρει μία διαφορά τεσσάρων τερμάτων στο τελευταίο δεκάλεπτο και να φτάσει στην πρώτη του νίκη η οποία του δίνει τεράστια ψυχολογική τόνωση για την συνέχεια, σε έναν άκρως ανταγωνιστικό και δύσκολο όμιλο.

Το Πανόραμα προηγήθηκε με 0-2 στο 2’ 35” με τον Αρχέλαο να ακολουθεί κατά πόδας στο σκορ και να ισοφαρίζει σε 4-4 στο 5’ 56” ενώ πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ στο 13’ 27” με 7-6. Στο 17’ 57” ο γηπεδούχος πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα δύο τερμάτων (9-7), με τη διαφορά να φτάνει στα τρία (10-7) στο 18’ 32”. Στην συνέχεια, η ομάδα της Κατερίνης έφτασε τη διαφορά έως και τα πέντε τέρματα (15-10, 25’ 17”), με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με τον Αρχέλαο να προηγείται με 16-12.

Ο φιλοξενούμενος μείωσε σε 19-18 στο 36’ 18”, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται ισόπαλες στα είκοσι ένα τέρματα στο 41’ 47”.  Στην συνέχεια η μία ισοπαλία διαδέχτηκε την άλλη μέχρι το 25-25 (46’ 35”). Στην συνέχεια η ομάδα της Κατερίνης πήρε προβάδισμα τριών τερμάτων (28-25) στο 49’ 12” και τεσσάρων (32-28) στο 54’ 57”.

Διαιτητές: Γράψας, Κυριακού.

Δίλεπτα: 4-3.
Πέναλτι: 2/2-4/5.

Πεντάλεπτα: 4-3, 4-4, 7-6, 11-8, 14-10, 16-12 (ημ.), 18-16, 20-19, 24-23, 28-25, 32-28, 34-31.

ΓΑΣ Αρχέλαος Κατερίνης (Χοτοκουρίδου): Τόνας, Κουλλόλλι, Φουστάνης, Παρθενόπουλος, Κανταρτζής, Κοσμίδης, Μάνης, Ξεφτέρης 1, Εγγλέζος 5, Κωνσταντάκης 3, Θυμιόπουλος 3, Μαυρόπουλος 10, Τσαβές, Ουσταμπασίδης, Χαραλαμπίδης 8, Ράντος 4.

ΑΕΠ Πανόραμα (Γκαγκανάς): Κεγγίδης, Ευστρατίου, Πεχλιβάνης, Μαυρίδης 5, Βακουφάρης 6, Τσακωνιάτης 2, Βαρβιτσιώτης, Καρούσης 10, Ιλέρης 2, Τερζίδης 1, Μήλιος, Ντέμπος 2, Μαμούρης 3.