Του Κωνσταντίνου Μελάγιε

Για 28 λεπτά ο Ολυμπιακός είχε το παιχνίδι στα… μέτρα του, αλλά μέχρι την κόρνα της λήξης φρόντισαν οι ίδιοι οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα με τα λάθη και τις βιαστικές τους επιλογές καθώς επίσης και η ικανότητα των Βασίλιε Μίτσιτς και Γουίλ Κλάιμπερν, να αλλάξει η κατάσταση. Η Αναντολού Εφές νίκησε με 82-71, πέτυχε την τέταρτη διαδοχική νίκη της και οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν ένα ματς όπως ακριβώς πριν λίγες μέρες στο Τελ Αβίβ.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε τόσο ιδανικά το παιχνίδι που προηγήθηκε με 0-7 και υποχρέωσε τον Αταμάν να καλέσει τάιμ στο 2ο λεπτό. Η Εφές άλλαξε τα 4/5 της πεντάδας της και η αλήθεια είναι πως τα μακρινά σουτ του Κλάιμπερν της πρόσφεραν σκορ, όμως στην άλλη πλευρά οι Πειραιώτες όταν δε βιάζονταν και είχαν υπομονή έβρισκαν λύσεις και έτσι με τους Φαλ και Βεζένκοβ να αποκτούν επαφή με το αντίπαλο καλάθι προηγήθηκαν με 8-16 (8′).

Στην αρχή της δεύτερης περιόδου Μπομπουά και Μίτσιτς βρήκαν στόχο πίσω από τα 6.75 δίνοντας ψυχολογία στους συμπαίκτες του, όμως ο Λαρεντζάκης στο πρώτου τετράλεπτο στο παρκέ σκόραρε 8 πόντους και μαζί με ένα έμμεσο τρίποντο του Πίτερς κι ένα άμεσο από τον Σλούκα, ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο +10 (26-36, 15′). Οι προσωπικότητες των γηπεδούχων βγήκαν μπροστά και ειδικά ο Μπομπουά βοήθησε στην αντίδρασή της ομάδας τους η οποία μείωσε σε 33-37 λίγο πριν την ανάπαυλα αν και τελικά ο Ολυμπιακός χάρη σε πόντους του Σλούκα πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 33-41.

Για τους «ερυθρόλευκους» ήταν σημαντικό να μπουν καλά στο τρίτο δεκάλεπτο. Στην επίθεση δεν το κατάφεραν, όμως η εκπληκτική τους άμυνα δεν άφησε στην Εφές το περιθώριο να ρίξει τη διαφορά και με τον Φαλ να καρφώνει έγινε το 35-45 (24′). Η είσοδος του Ζίζιτς στον αγωνιστικό χώρο έδωσε inside game στους Τούρκους, επίσης εκμεταλλεύτηκαν πως πήγαν γρήγορα στο μπόνους των βολών λόγω των ομαδικών φάουλ των «ερυθρόλευκων» και μείωσαν σε 46-47 (26′). Ο Ολυμπιακός σκόραρε με δυσκολία και σε τέτοιες περιπτώσεις οι σπουδαίοι παίκτες δίνουν λύσεις. Αυτό έκανε ο Βεζένκοβ με 2/2 τρίποντα χάρη στα οποία μετέτρεψε το σκορ σε 46-53 (28′), αλλά και πάλι η Εφές μάζεψε την διαφορά στο τέλος του δεκαλέπτου (52-53, 30′).

Η Εφές μπήκε με το μομέντουμ στην κρίσιμη τελευταία περίοδο και ο Κλάιμπερν με 2/2 τρίποντα την έβαλε μπροστά στο σκορ (58-53, 32′). Η επιθετική λειτουργία του Ολυμπιακού δεν ήταν καλή, δεν πάσαραν, είχαν βιαστικές αποφάσεις και το… πλήρωσε. Μίτσιτς και Μπομπούα παρασύρθηκαν από τον Κλάιμπερν και έτσι τα μεμονωμένα τρίποντα από Σλούκα και Λαρεντζάκη δεν ήταν ικανά να διαφοροποιήσουν την κατάσταση. Κάθε φορά που αποκτούσαν πιθανότητα αντίδρασης τους σταματούσε την όρεξη ο Μίτσιτς και έτσι η κόρνα της λήξης βρήκε την Αναντολού Εφές νικήτρια με 82-71.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Η Αναντολού Εφές στο 28′ έχανε με 46-53. Στο 32΄ήταν μπροστά με 58-53 και το σερί εύστοχων σουτ τριών πόντων από τους Μίτσοτς, Μπομπουά, Μπράιαντ σταμάτησε στα έξι εύστοχα. Το ματς όσο κι αν προσπαθούσε ο Ολυμπιακός δεν… γύριζε με κανέναν τρόπο.

O MVP: Ο Βασίλις Μίτσιτς άγγιξε το triple double με 18 πόντους, 9 ριμπάουντ και 9 ασίστ. Τρομερός και ο Γουίλ Κλάιμπερν με 24 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 λάθη.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Εκτός κλίματος ο Αϊζάια Κάνααν. Άστοχος ο Κώστας Παπανικολάου (0/5).

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Ροντρίγκ Μπομπουά χτίζει παράδοση με τον Ολυμπιακό. Σταμάτησε στους 19 πόντους, τα 6 ριμπάουντ και τα 3 κλεψίματα.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Η Εφές τελείωσε με 15/30 τρίποντα. Επίσης υπέπεσε σε λιγότρα λάθη από τον Ολυμπιακό (9-13).

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Η κακή αντίδραση στο τελευταίο λεπτό με αποτέλεσμα η διαφορά να εκτοξευτεί στο +11 χωρίς κανένα λόγο.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο Ολυμπιακός στο μεγαλύτερο μέρος των τριών πρώτων δεκαλέπτων πήγε το παιχνίδι όπως και όπου το ήθελε και το είχε σχεδιάσει. Πολύ καλή άμυνα, πίεση στην μπάλα και μπροστά στο σκορ. Στην τελευταία περίοδο όμως τα πάντα τα έκαναν λάθος. Η Αναντολού Εφές είναι ομαδάρα, έχει παικταράδες και το ταλέντο τους ήταν αρκετό για να «γυρίσει» το ματς και να πανηγυρίσει.

Διαιτητές: Ράντοβιτς, Βίλιους, Περούγκα.

Δεκάλεπτα: 13-18, 33-41, 52-53, 82-71.

Αναντολού Εφές (Αταμάν): Μπομπουά 19 (2/4 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Μπράιαντ 5 (1), Κλάιμπερν 24 (5/10 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τέιλορ 3 (1), Πλάις 5 (1), Μίτσιτς 18 (3/3 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 3/3 βολές, 9 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Πολονάρα 4 (4 ριμπάουντ), Ζίζιτς 4, Ντάνστον.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Κάναν, Λούντζης, Λαρεντζάκης 13 (3/5 τρίποντα, 4/4 βολές), Φαλ 12 (6/7 δίποντα), Σλούκας 12 (1/1 δίποντο, 2/7 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 λάθη), Βεζένκοβ 18 (4/6 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 1/1 βολή, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπανικολάου, Μπόλομποϊ 3, Πίτερς 3, Μπλακ, ΜακΚίσικ 5 (2/5 δίποντα).

Ομαδικά στατιστικά – Αναντολού Εφές: 14/28 δίποντα, 15/30 τρίποντα, 9/11 βολές, 29 ριμπάουντ (24 αμυντικά – 5 επιθετικά), 18 ασίστ, 8 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 9 λάθη.

Ομαδικά στατιστικά – Ολυμπιακός: 16/26 δίποντα, 9/30 τρίποντα, 12/14 βολές, 35 ριμπάουντ (25 αμυντικά – 10 επιθετικά), 19 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 13 λάθη.

Πηγή: Gazzetta