Ο Πιερικός Αρχέλαος ηττήθηκε με 75-79 από την Αρετσού Καλαμαριάς, στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης, σε αγώνα για την 8η αγωνιστική του 5ου ομίλου της Γ’ Εθνικής Κατηγορίας.

Σε έναν αγώνα πραγματικά χάρμα ιδέσθαι, Πιερικός Αρχέλαος και Αρετσού έδωσαν μία απολαυστική παράσταση στο κοινό της πόλης, με το τρένο της Καλαμαριάς να μην κάνει τελικά στάση στον Σταθμό της Κατερίνης και να συνεχίζει την κούρσα του με το απόλυτο των νικών. Ο Πιερικός Αρχέλαος συνεχίζει τις πολύ καλές τους εμφανίσεις, έστω κι αν δείχνει ότι τον στοιχειώνουν από πέρυσι τα παιχνίδια που κρίνονται στις λεπτομέρειες και εστιάζει πλέον την προσοχή του στα τρία παιχνίδια με τα οποία κλείνει τον πρώτο γύρο -ΠΑΟΚ Μεσοποταμίας (εκτός), Καστοριά (εντός) και Μελίκη (εκτός)- και αν μη τι άλλο με εμφανίσεις σαν την σημερινή μπορεί να κάνει το τρία στα τρία.

Ο Πιερικός Αρχέλαος προηγήθηκε με 13-5 στο 3’ 05” με την Αρετσού να μειώνει σε 13-10 τριάντα πέντε δευτερόλεπτα αργότερα. Ο γηπεδούχος πήρε ξανά διαφορά οκτώ πόντων (20-12) στο 5’ 58” για να μειώσει η ομάδα της Καλαμαριάς στον πόντο (20-19) στο 7’ 58” και το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρωθεί με 22-20.

Οι δύο ομάδες βρέθηκαν ισόπαλες στους είκοσι δύο πόντους στο 10’ 17”, η φιλοξενούμενη πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ στο 11’ 40” με 24-25, ενώ με ένα σερί δέκα πόντων προηγήθηκε με 24-32 στο 13’ 52”. Οι παίκτες του Σταύρου Ευγενειάδη έκαναν το 33-36 στο 16’ 22” για να ολοκληρωθεί το πρώτο μισό της αναμέτρησης με τον Πιερικό Αρχέλαο να ανακτά το προβάδισμα στην εκπνοή με 42-41.

Επτά φορές άλλαξε πλευρά το προβάδισμα στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου πριν οι δύο ομάδες βρεθούν ξανά ισόπαλες, αυτήν τη φορά στους πενήντα πόντους (24’ 20”), με την Αρετσού να τρέχει ένα 0-7 και να ξεφεύγει με 50-57 στο 25’ 55” και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 58-63.

Στο 31’ 05” οι δύο ομάδες βρέθηκαν ξανά ισόπαλες (63-63), όπως και στο 32’ 20” (65-65), με το γηπεδούχο να παίρνει ξανά κεφάλι με 68-67 στο 33’ 26”. Ακολούθησαν μάχες σώμα με σώμα και… πόντο με πόντο με την Αρετσού να προηγείται με 75-79, σκορ το οποίο ήταν και το τελικό του αγώνα.

Διαιτητές: Γεωργούλης, Γιατρόπουλος.

Δεκάλεπτα: 22-20, 42-41, 58-63, 75-79.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Ευγενειάδης): Λιόλιος 7 (1), Πολυχρόνης, Γκογκίδης 10 (2), Γαλανός, Τζιοβάρας 9 (3), Ροδοστόγλου 26 (3), Τερζόπουλος 2, Κοντσές 15 (1), Τσιόγκας 6.

ΑΟ Αρετσού Καλαμαριάς (Πετρόπουλος): Ρόπουτης 22 (1), Καραμπέκης 10 (2), Πλιούκας 17 (3), Καπώνης 2, Κυφωνίδης 14, Γεωργάκης 14, Τσιουπλής.