Του Νίκου Καρφή

Ο Κάουαν με μεγάλο τρίποντο έδωσε μια τεράστια νίκη στον Προμηθέα, ένα δευτερόλεπτο για το τέλος του ματς, κάνοντας το 78-76. Οι Πατρινοί πήγαν στο 4-1 στο Eurocup, ολοκληρώνοντας μια μεγάλη ανατροπή. Στο 0-5 οι Πολωνοί.

Για τους ηττημένους ο Μάρτιν ήταν πρώτος σκόρερ με 17 πόντους, ενώ από την πλευρά του Προμηθέα 20 είχε ο Γιανγκ και ο Κουλμπόκα μέτρησε 19 πόντους με 12 ριμπάουντ. Ο Προμηθέας έχανε με 62-50 στο 30′, αλλά βρήκε μια μεγάλη ανατροπή στο τέλος με το σουτ του Κάουαν.

Ο Προμηθέας αντιμετώπισε δυσκολίες στο ξεκίνημα στην επίθεση, με τον Μάρτιν να κάνει το 13-7 στο 7′. Η ομάδα του Γιατρά στο τέλος της πρώτης περιόδου, βρήκε λύσεις και μείωσε σε 15-14 με τον Κόντιτ.

Στο 16′ ο Προμηθέας κατάφερε να περάσει μπροστά χάρη στο καλάθι του Γιανγκ για το 30-31.

Οι Πολωνοί όμως πήραν πάλι τα ηνία του ματς, πάτησαν γκάζι στο τέλος του ημιχρόνου και έκαναν το 42-33 με τον Τόμτσακ. Οι Πατρινοί είχαν 4/14 τριπόντα στο ημίχρονο.

Ο Γιανγκ κατάφερε να μειώσει σε 49-44 στο 23′, με τον Μόργκαν να ευστοχεί σε δίποντο για το 56-48 για τους γηπεδούχους. Ο ίδιος παίκτης έφερε το προβάδισμα των Πολωνών στο +12 για το 62-50 στο 28′.

Ο Κάουαν μείωσε σε 66-63 στο 33′. O Koυλμπόκα ισοφάρισε σε 72-72, δύο λεπτά για το τέλος. Ο Τζιέβα έκανε το 76-72 στο 39′, όμως οι Πατρινοί δεν πτοήθηκαν και με τον Κάουαν πήραν το ματς με τρίποντο στο τελευταίο δευτερόλεπτο για το 76-78.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Απλά γιατί ο Κάουαν έβαλε το μεγάλο σουτ, ένα δευτερόλεπτο για το τέλος.

MVP: Ο Κάουαν που έβαλε το σουτ νίκης, ο Γιανγκ με 20 πόντους και ο Κουλμπόκα με 19 και 12 ριμπάουντ

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Σημαντικός ο Γκίκας που σταμάτησε στους 10 πόντους.

«ΑΔΥΝΑΜΟΣ» ΚΡΙΚΟΣ: Ο Παραχούσκι έμεινε χαμηλά στους 4 πόντους και δεν βοήθησε.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Οι 23 ασίστ της Σλασκ που δεν έφτασαν.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο Προμηθέας έδειξε χαρακτήρα και με την ανατροπή, ανέβηκε στο 4-1 στο Eurocup.

Διαιτητές: Χάλικο, Τζοβανέτι, Ντραγκόγεβιτς.

Δεκάλεπτα: 18-14, 42-33, 62-50, 76-78.

Σλασκ Βρότσλαβ (Ούρλεπ): Κολέντα 6, Μόργκαν 13 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Μάρτιν 17 (7/19 σουτ, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 κλεψίματα), Γκολεμπιόβσκι 8 (4/5 δίποντα), Παραχούσκι 4, Τζιέβα 14 (3/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/3 βολές, 13 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 μπλοκ), Τόμτσακ 6, Τζάστις 2, Νιζιόλ 6 (2/8 σουτ).

Προμηθέας (Γιατράς): Κάουαν 9 (2), Ντάνγκουμπιτς 7 (1), Γιανγκ 20 (6/12 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κοντίτ 2, Τσαϊρέλης, Μουράτος 4, Γκίκας 10 (2), Κακλαμανάκης, Σίμπσον, Τανούλης 7, Κουλμπόκα 19 (3 τρίποντα, 12 ριμπάουντ).

Ομαδικά στατιστικά – Σλασκ Βρότσλαβ: 24/53 δίποντα, 4/14 τρίποντα, 16/22 βολές, 50 ριμπάουντ (34 αμυντικά – 16 επιθετικά), 23 ασίστ, 11 κλεψίματα, 6 μπλοκ, 15 λάθη.

Ομαδικά στατιστικά – Προμηθέας: 18/38 δίποντα, 10/28 τρίποντα, 12/17 βολές, 43 ριμπάουντ (29 αμυντικά – 14 επιθετικά), 15 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 14 λάθη.

Πηγή: Gazzetta