Ο Ζαφειράκης Νάουσας επικράτησε με 107-69 του Βαφύρα, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Νάουσας, σε αγώνα για την 7η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Ζαφειράκης Νάουσας έδωσε άλλη μία επιτυχημένη παράσταση επιθετικού μπάσκετ και σημειώνοντας σε δύο δεκάλεπτα περισσότερους από τριάντα πόντους συνέχισε την αήττητη πορεία του κάνοντας το επτά στα επτά που τον διατηρεί στην κορυφή της βαθμολογίας του ομίλου. Στον αντίποδα, ο Βαφύρας αντιστάθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο, ωστόσο παραδόθηκε άνευ όρων στην συνέχεια γνωρίζοντας την πέμπτη του ήττα σε επτά αγώνες και υποχώρησε στην όγδοη θέση.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και τον Ζαφειράκη να προηγείται με 18-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο γηπεδούχος ήταν ιδιαίτερα παραγωγικός, καθώς σε σημείωσε τριάντα έναν πόντους και σε συνδυασμό με τους δεκαεννέα που δέχθηκε, πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ του 49-35.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Νίκου Τούφα κυριάρχησαν ολοκληρωτικά και με ένα επιμέρους 35-9 εκτόξευσαν το προβάδισμά τους στο 84-43.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Ζαφειράκη Νάουσας να φτάνει στη νίκη με το τελικό 107-69.

Διαιτητές: Μητώνας, Χάνος.

Δεκλαλεπτα: 18-16, 49-35, 84-43, 107-69.