Ο ΑΟΚ Βέροιας επικράτησε με 49-42 της ΑΓΕ Πιερίας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Βέροιας Δημήτριος Βικέλας, σε αγώνα για την 7η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο ΑΟΚ Βέροιας κατάφερε να περιορίσει στους τρεις πόντους την ΑΓΕ Πιερίας και να πάρει προβάδισμα νίκης, φτάνοντας εν συνεχεία στην κατάκτηση του τέταρτου ροζ φύλλου αγώνα σε επτά αμετρήσεις, το οποίο τον διατήρησε στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας του ομίλου, με την ΑΓΕ Πιερίας να παραμένει στην έκτη θέση με δύο νίκες και πέντε ήττες.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και την ΑΓΕ Πιερίας να προηγείται στην ολοκλήρωσή του με 12-15.

ανάλογη ήταν η εικόνα και του δεύτερου δεκαλεπτου, με τη φιλοξενούμενη να κλείνει το πρώτο μισό του αγώνα έχοντας προβάδισμα με βραχεία κεφαλή (24-25).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΑΟΚ Βέροιας περιόρισε την ομάδα της Κατερίνης, η οποία ευστόχησε μόλις σε ένα δίποντο και μία βολή, με το γηπεδούχο να σημειώνει από την πλευρά του δεκατέσσερις και να ξεφεύγει στο σκορ με 38-28.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ΑΟΚ Βέροιας κατάφερε να διαχειριστεί και να διατηρήσει το προβάδισμά του, φτάνοντας στη νίκη με το τελικό 49-42.

Διαιτητές: Νικολαΐδης, Μποΐτσης.

Δεκάλεπτα: 12-15, 24-25, 38-28, 49-42.