Ο ΓΑΣ Αλεξάνδρεια επικράτησε με 49-43 της ΑΚΕ Πιερίας, στο Κλειστό Γυμναστήριο του 2ου Γυμνασίου Αλεξάνδρειας, σε αγώνα για την 7η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο ΓΑΣ Αλεξάνδρεια διατήρησε ένα προβάδισμα ασφαλείας απο την αντίπαλό του στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, κατάφερε να το διαχειριστεί στην τέταρτη περίοδο κι έφτασε στη δεύτερη του νίκη σε επτά αγώνες που τον ανέβασε στην έβδομη θέση του ομίλου, με την ΑΚΕ Πιερίας να παραμένει ουραγός χωρίς νίκη.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και τον ΓΑΣ Αλεξάνδρεια να προηγείται στην ολοκλήρωσή του με 13-10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο γηπεδούχος κατάφερε να διευρύνει το προβάδισμά του και να πάει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ του 31-21.

Φτωχή ήταν η συγκομιδή πόντων στο τρίτο δεκάλεπτο, με δεκαεννέα πόντους να σημειώνονται συνολικά και την ομάδα της Ημαθίας να πετυχαίνει τους έντεκα εξ αυτών και να προηγηθεί με 42-29.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ΓΑΣ Αλεξάνδρεια διαχειρίστηκε το προβάδισμά του κι έφτασε στη νίκη με το τελικό 49-43.

Διαιτητές: Ταρενίδης Κ., Φελεκίδης.

Δεκάλεπτα: 13-10, 31-21, 42-29, 49-43.