Ο Βατανιακός ηττήθηκε με 60-68 από τον Αιγινιακό, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης Θεόδωρος Διαμαντόπουλος, σε αγώνα για την 7η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στους ρόλους του Δόκτορα Τζέκιλ και Μίστερ Χάιντ κατά τη διάρκεια του αγώνα, ο Αιγινιακός ήταν αυτός που χαμογέλασε στο τέλος παίρνοντας το πέμπτο ροζ φύλλο σε επτά αγώνες σκαρφαλώνοντας στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, με τον Βατανιακό, επίσης με πέντε νίκες και δύο ήττες να υποχωρεί στην τέταρτη.

Ο Αιγινιακός προηγήθηκε με 3-10 στο 3’ 08” κι ανέβασε τη διαφορά μέχρι και τους δεκατρείς πόντους (5-18) στο 8’ 21”, με τον Βατανιακό να βγάζει αντίδραση και με ένα σερί εννέα πόντων να μειώνει σε 14-18.

Ο γηπεδούχος πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (19-18) στο 11’ 06” και ξέφυγε με δέκα (33-23) στο 17’ 04” και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 37-29.

Η ομάδα της βόρειας Πιερίας ισοφάρισε στους τριάντα εννέα πόντους στο 23’ 13”. Οι δύο ομάδες πήγαν πόντο πόντο στα επόμενα έξι λεπτά, με τον Αιγινιακό να σημειώνει έξι αναπάντητους πόντους στα τελευταία σαράντα εννέα δευτερόλεπτα της περιόδου για το 46-51.

Ο φιλοξενούμενος ξέφυγε με εννέα πόντους (46-55) στο 32’ 08”, με τους παίκτες του Πλάτωνα Χοτοκουρίδη, χάρη σε ένα 9-0 να ισοφαρίζουν σε 55-55 στο 36’ 29”, δύο εύστοχα σουτ από τους παίκτες του Χάρη Βουλκίδη διαμόρφωσαν το 59-63 στο 39’ 23”, ενώ 29,4 πριν το τέλος ο Αιγινιακός προηγήθηκε με 59-65 για να φτάσει στην τελική επικράτηση με 60-68.

Διαιτητές: Ταρενίδης Στ., Σιώκας.

Δεκάλεπτα: 14-18, 37-29, 46-51, 60-68.