Ο Πιερικός Αρχέλαος επικράτησε με 77-49 του Εθνικού Κοζάνης, στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης, σε αγώνα για την 6η αγωνιστική του 5ου ομίλου της Γ’ Εθνικής Κατηγορίας.

Μπορεί η εικόνα του πρώτου ημιχρόνου να μας προϊδέαζε για ένα αμφίρροπο μέχρι τέλους παιχνίδι, ωστόσο ο Πιερικός Αρχέλαος «στραγγάλισε» με την άμυνά του τον Εθνικό Κοζάνης στο τρίτο δεκάλεπτο, το «εξαργύρωσε» επιθετικά ξεφεύγοντας στο σκορ και έχοντας στην συνέχεια την ψυχολογία και το σκορ με το μέρος του, έφτασε στη δεύτερή του νίκη σε τέσσερις αγώνες, με τον Εθνικό Κοζάνης να μετρά πλέον δύο νίκες και τέσσερις ήττες.

Ο Εθνικός Κοζάνης ήταν αυτός που αποσπάστηκε με διαφορά μεγαλύτερη της μίας κατοχής (6-11) στο 3’ 08” με τον Πιερικό Αρχέλαο να ισοφαρίζει στους έντεκα πόντους στο 4’ 39” και να περνά για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ στο 5’ 32” με 15-13 και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 21-17 με τις δύο ομάδες να έχουν ήδη βρεθεί έξι φορές ισόπαλες.

Ο γηπεδούχος ξέφυγε για πρώτη φορά με έξι πόντους (23-17) στο 10’ 25” με την ομάδα της Κοζάνης να απαντά με ένα 0-5 για το 23-22 στο 11’ 10” ενώ προσπέρασε με 25-26 στο 13’ 50”. Οι παίκτες του Σταύρου Ευγενειάδη έμειναν πίσω στο σκορ μόλις για δεκατέσσερα δευτερόλεπτα και με ένα σερί έξι πόντων προηγήθηκαν με 31-26 στο 16’ 30”, ξέφυγαν με επτά (39-32) στο 19’ 01” και πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ τους 39-34.

Στο 22’ 34” η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφιο επίπεδο (45-34), ενώ στην συνέχεια κυριάρχησε και στις δύο πλευρές του παρκέ φτάνοντας την στους είκοσι έξι (67-41) στο 28’ 31” με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 68-42.

Με το σκορ στο 72-44 στο 35’ 37”, το υπόλοιπο της αναμέτρησης απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Πιερικό Αρχέλαο να κατακτά το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 77-49.

Διαιτητές: Κωνσταντινέλλης, Αναστασιάδης Γ.

Δεκάλεπτα: 21-17, 39-34, 68-42, 77-49.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Ευγενειάδης): Λιόλιος 16 (4), Πολυχρόνης, Γκογκίδης 4, Γαλανός 2, Τζιοβάρας 7, Βουλγαράκης 5 (1), Ροδοστόγλου 14 (1), Καπαγιαννίδης, Τερζόπουλος 8, Κοκτσίδης, Κοντσές 13 (1), Τσιόγκας 8.

ΦΣ Εθνικός κοζάνης (Καλομενίδης): Μπίγγας 6 (2), Ματούλας 5 (1), Μπλιούμης 3, Σούπουρας 2, Γιαμούζης 3 (1), Παπαδόπουλος 14, Τριντής 2, Πάπιστας 2, Γκουτζιομήτρος, Καπένης 6, Μακρίδης 6.