Οι Αετοί Βέροιας επικράτησαν με 70-52 του ΓΑΣ Αλεξάνδρεια, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Βέροιας Δημήτριος Βικέλας, σε αγώνα για την 6η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Οι Αετοί Βέροιας κατάφεραν να σημειώσουν την έκτη τους νίκη σε ισάριθμους αγώνες και να διατηρηθούν στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, ισόβαθμοι με τον πρωτοπόρο Ζαφειράκη Νάουσας, με τον ΓΑΣ Αλεξάνδρεια, που έχασε κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης το Πουαρίδη, ο οποίος αποχώρησε τραυματίας, να παραμένει στην ένατη θέση με μία νίκη και πέντε ήττες.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τους Αετούς Βέροιας να είναι αυτοί που βρήκαν περισσότερες λύσεις στην επίθεση και προηγήθηκαν στην ολοκλήρωσή του με 16-10.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του δεύτερου δεκαλέπτου, με τους γηπεδούχους να αποκτούν διψήφια διαφορά και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ τους 37-26.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν αυτό που έγειρε οριστικά και αμετάκλητα την πλάστιγγα προς την πλευρά των παικτών του Ανδρέα Οκλαλιώτη, καθώς περιόρισαν τους αντιπάλους τους στους επτά πόντους και σε συνδυασμό με τους δεκαοκτώ που σημείωσαν προηγήθηκαν με 55-33.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Αετοί Βέροιας διαχειρίστηκαν το προβάδισμά τους και κατέκτησαν το ροζ φύλλο αγώνε με το τελικό 70-52.

Διαιτητές: Χατζηκώστας, Αναστασιάδης.

Δεκάλεπτα: 16-10, 37-26, 55-33, 70-52.