Ο Βαφύρας ηττήθηκε με 44-70 από τον Βατανιακό, στο Κλειστό Γυμναστήριο Αγίου Σπυρίδωνα, σε αγώνα για την 6η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Βατανιακός πάτησε περιορίζοντας σε μονοψήφιο σκορ τον Βαφύρα τόσο στο δεύτερο, όσο και στο τρίτο δεκάλεπτο κατάφερε να φτάσει εύκολα στην πέμπτη του νίκη σε έξι αγώνες και να διατηρηθεί στο τρίτο σκαλοπάτι του βαθμολογικού πίνακα, ενώ ο Βαφύρας υποχώρησε στην έβδομη θέση με απολογισμό δύο νίκες και τέσσερις ήττες.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τον Βατανιακό να είναι αυτός που κατάφερε να είναι μπροστά στο σκορ στην ολοκλήρωσή του με 11-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο φιλοξενούμενος περιόρισε τον αντίπαλό του στους οκτώ πόντους και σε συνδυασμό με τους είκοσι τέσσερις που πέτυχε, πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου προηγούμενος με 19-38.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του τρίτου δεκαλέπτου, με την ομάδα της Κατερίνης να εκτοξεύει τη διαφορά στους είκοσι έξι πόντους και να προηγηθεί με 27-53.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Βαφύρας ισορρόπησε το παιχνίδι, με τον Βατανιακό να διαχειρίζεται χωρίς πρόβλημα το προβάδισμά του και να επικρατεί με το τελικό 44-70.

Διαιτητές: Φελεκίδης, Κορμέντζας.

Δεκάλεπτα: 11-14, 19-38, 27-53, 44-70.