Η ΑΚΕ Πιερίας ηττήθηκε με 42-51 από τον ΑΟΚ Βέροιας, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης Θεόδωρος Διαμαντόπουλος, σε αγώνα για την 6η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο ΑΟΚ Βέροιας έδειξε ότι θα φτάσει σε μία εύκολη νίκη, ξεφεύγοντας από νωρίς στο σκρο, ωστόσο η προσπάθεια να διαχειριστεί το προβάδισμά του παραλίγο να του στοιχίσει, καθώς η ΑΚΕ Πιερίας να μειώσει στους επτά 3’ 08” πριν το τέλος, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να απειλήσει περαιτέρω. Αυτή ήταν η τρίτη νίκη του ΑΟΚ Βέροιας σε έξι αγώνες, η οποία τον ανέβασε στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας, με την ουραγό ΑΚΕ Πιερίας να γνωρίζει την έκτη της ήττα σε ισάριθμους αγώνες.

Ο ΑΟΚ Βέροιας προηγήθηκε με 0-5 μετά από πενήντα τέσσερα δευτερόλεπτα αγώνα, με τη διαφορά να φτάνει στους δεκατρείς πόντους (3-16) στο 9’ 21” και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 5-16.

Η διαφορά έφτασε στη μέγιστή της τιμή στο πρώτο ημίχρονο στο 8’ 24” (7-25) με τη γηπεδούχο να σημειώνει τρεις πόντους στον εναπομείναντα χρόνο και το σκορ να διαμορφώνεται σε 10-25 μετά από είκοσι αγωνιστικά λεπτά.

Μεταξύ δώδεκα και δεκαεπτά πόντων κυμάνθηκε η διαφορά των δύο ομάδων μέχρι το 26’ 01”, σημείο στο οποίο η ομάδα της Βέροιας έτρεξε ένα 0-9 για το 21-41 στο 29’ 29” και το τρίτο δεκάλεπτο και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την ΑΚΕ Πιερίας να μειώνει σε 23-41.

Οκτώ αναπάντητοι πόντοι από την πλευρά της ομάδας της Κατερίνης διαμόρφωσαν το 34-46 στο 33’ 35”, με την ΑΚΕ Πιερίας να μειώνει σε 42-49 στο 36’ 52”, ωστόσο ο ΑΟΚ Βέροιας σημείωσε πέντε πόντους χωρίς να δεχθεί κανέναν στο υπόλοιπο της αναμέτρησης φτάνοντας στη νίκη με το τελικό 42-51.

Διαιτητές: Ταρενίδης Στ., Σιώκας.

Δεκάλεπτα: 5-16, 10-25, 23-41, 42-51.