Η ΑΓΕ Πιερίας ηττήθηκε με 65-74 από τον Ζαφειράκη Νάουσας, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης Θεόδωρος Διαμαντόπουλος, σε αγώνα για την 6η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Στο παιχνίδι της αγωνιστικής, ΑΓΕ Πιερίας και Ζαφειράκης Νάουσας αποζημίωσαν με το παραπάνω τους φιλάθλους που το παρακολούθησαν προσφέροντας μία άκρως ενδιαφέρουσα αναμέτρηση, με την ομάδα της Νάουσας να διατηρεί το αήττητο μετά από έξι αγώνες και να παραμένει στην κορυφή. Για να συμβεί αυτό, χρειάστηκε περισσότερα από τριάντα τέσσερα λεπτά για να κάμψει την αντίσταση της ΑΓΕ Πιερίας, η οποία ήταν μπροστά στο σκορ για κάτι λιγότερο από τριάντα λεπτά, αλλά τα δεκατέσσερα τρίποντα στα οποία ευστόχησε δεν αποδείχθηκαν αρκετά, με την ομάδα της Κατερίνης να γνωρίζει την τέταρτή της ήττα σε έξι αγώνες και να υποχωρεί στην έκτη θέση της βαθμολογίας.

Η ΑΓΕ Πιερίας προηγήθηκε με 10-2 στο 3’ 04”, με τη διαφορά να φτάνει εώς και τους δεκαπέντε πόντους (21-6) στο 8’ 27” και το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 21-8.

Στο 13’ 58” ο Ζαφειράκης Νάουσας ισοφάρισε στους είκοσι τρεις πόντους χάρη σε ένα 0-13, με τη γηπεδούχο να απαντά με ένα σερί οκτώ πόντων για το 31-23 στο 15’ 48”. Η ομάδα της Νάουσας μείωσε εκ νέου σε 34-30 στο 17’ 38”, με τους παίκτες του Γιώργου Χρυσανθόπουλου να σημειώνουν επτά αναπάντητους πόντους και να κλείνουν το πρώτο ημίχρονο με το υπέρ τους 41-30.

Ο φιλοξενούμενος μία και πάλι, αυτή τη φορά σε 46-43 στο 24’ 45”, ισοφάρισε σε 48-48 στο 27’ 06” και μετά από τρεις ισοπαλίες πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 55-57 στο φινάλε του τρίτου δεκάλεπτου.

Σε συνέχεια από την προηγούμενη περίοδο (55-52 στο 29’ 03’), οι παίκτες του Νίκου Τούφα ολοκλήρωσαν ένα σερί δεκατεσσάρων πόντων για το 55-66 στο 33’ 20” και διατηρώντας τη διαφορά στα όρια του διψήφιου μέχρι τέλους, πήραν τη νίκη με 65-74.

Διαιτητές: Ταρενίδης Στ., Ευφραιμίδης.

Δεκάλεπτα: 21-8, 41-30, 55-57, 65-74.