Μεγάλη πρόκριση στη Β’ φάση των πλέι οφ του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος 2023 πανηγύρισε η Εθνική Γυναικών. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα υπέστη γλυκιά ήττα με 22-21 από τη Βοσνία στο Κάζιν, αλλά προκρίθηκε σε συνδυασμό με τη νίκη του 23-21 στο πρώτο ματς της Πέμπτης.

Συγκλονιστική εμφάνιση πραγματοποίησε η διεθνής μας τερματοφύλακας Μάγδα Κεπεσίδου με 15/37 (40%) επεμβάσεις, εκ των οποίων 9/19 από τα 6 μέτρα (47%) και οι 2 σε πέναλτι, ενώ τα εύσημα παίρνει όλη η ομάδα αμυντικά, έχοντας ένα πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο με επιμέρους σκορ 12-8!

Η Εθνική πλέον θα περιμένει τον αντίπαλο της για τα ματς του Απριλίου που θα είναι μετά από κλήρωση μία εκ των δέκα τελευταίων ομάδων του EURO 2022 που διεξάγεται 4-20 Νοεμβρίου, συν την Τσεχία

Όπως συνέβη και στον πρώτο αγώνα, η Εθνική δεν ξεκίνησε καλά το ματς και βρέθηκε να χάνει 14-8 στο 26’, 17-13 στο 38’ και 18-15 στο 40’. Έκτοτε επιστράτευσε και πάλι την πολύ καλή της άμυνα με ακρογωνιαίο λίθο την Μάγδα Κεπεσίδου. Αρχικά η «γαλανόλευκη» ισοφάρισε 18-18 με σερί 3-0 στο 46’ με δύο γκολ της Ζυγούρα και ένα της Φράγκου. Παρά το εκ νέου προβάδισμα της Βοσνίας με 20-18 (50’) και 21-19 (51’) η Εθνική έφερε και πάλι το ματς στα ίσια (21-21) στο 58’ με δύο τέρματα της Αργυροπούλου, διατηρώντας παράλληλα ανέπαφη την εστία της σχεδόν όλο το τελευταίο δεκάλεπτο. Το γκολ της Βοσνίας που έκρινε το ματς με 22-21 ήρθε όταν όλα είχαν κριθεί από την Ντέμιτς στο 59:45.

Διαιτητές: Ιβάνοβιτς, Βούισιτς.
Παρατηρητής: Ομπούτσινα.

Δίλεπτα: 5-5.
Πέναλτι: 6/8-0/1.

Πεντάλεπτα: 2-1, 4-3, 6-5, 10-7, 13-8, 14-9 (ημ.), 16-11, 18-15, 18-17, 20-18, 21-19, 22-21.

Βοσνία Ερζεγοβίνη (Χάτζοβιτς): Α. Γκουντέλι, Λατίφοβιτς, Ράιλιτς, Βράνσιτς 3, Κολάσινατς 4, Τόπτσιτς, Μ. Γκουντέλι 7, Ντέμιτς 5, Νταούτοβιτς 1, Κούλιτς, Μπόσνιακ 1, Γκαβρίλοβιτς, Μάγκιτς, Πίντρο, Αλίκαντιτς, Τόπιτς 1.

Ελλάδα (Μεσσήνης): Μ. Κεπεσίδου, Χατζηπαρασίδου 2, Ζενέλι, Ζυγούρα 4, Κυρικλίδου, Τσικνάκη, Φράγκου 2, Ν. Κεπεσίδου 1, Ντιμτσούδη, Μανιά 3, Κωστοπούλου, Κερλίδη 4, Στουγιαννίδου 2, Τροχίδου, Αργυροπούλου 3, Καραμάνου.