Αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση του EHF European Cup, έκανε η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού/Ομίλου Ξυνή. Στην πρώτη «μάχη» για τον δεύτερο γύρο του θεσμού, στο κλειστό της Ηλιούπολης, οι πρωταθλητές Ελλάδας επικράτησαν με 34-24 της Σλόμποντα Τούζλα και επέστρεψαν νικηφόρα στην Ευρώπη! Ο Θρύλος πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση κόντρα στην ομάδα της Βοσνίας, πήρε προβάδισμα +8 από το πρώτο ημίχρονο και στη συνέχεια, πανηγύρισε τη νίκη στην Ηλιούπολη με 10 γκολ διαφορά! Στις 5/11, οι «ερυθρόλευκοι» θα αντιμετωπίσουν την Σλόμποντα στην Τούζλα, στη ρεβάνς για τον δεύτερο προκριματικό γύρο του EHF European Cup, με στόχο το εισιτήριο για τη φάση των «32».

Στο ξεκίνημα του ματς, ο Ολυμπιακός βρέθηκε δύο φορές πίσω (0-1, 1-2) από την Σλόμποντα, όμως ισοφάρισε (1-1, 2-2), με ισάριθμα τέρματα του Βέμπερ, με τον Καραμπουρνιώτη να δίνει προβάδισμα 3-2, με τη συμπλήρωση τεσσάρων λεπτών. Μοντόρο και Νιόκας ανέβασαν τη διαφορά στο +2 (4-2, 5-3) για τον Θρύλο, με τον Γάλλο να σκοράρει ξανά, για το +3 (6-3, 6:10). Στο 14:30, οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν με +4 (11-7), με γκολ του Βέμπερ στην κόντρα και στη συνέχεια, έφτασαν στο +6 (13-7), με τους Μοντόρο και Παπαδόπουλο. Οι πρωταθλητές Ελλάδας συνέχισαν με το πόδι στο «γκάζι» και στο 23:20, με εξαιρετικό σουτ του Σλαβούλιτσα, πήραν «αέρα» οκτώ γκολ, πετυχαίνοντας double score (16-8). Στο 29ο λεπτό, η ομάδα της Βοσνίας, εκμεταλλευόμενη το «μπλακ άουτ» του Ολυμπιακού, μείωσε σε 16-14, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Με γκολ του Παπαβασίλη «μπήκε» ο Θρύλος στο δεύτερο ημίχρονο, κάνοντας 17-14 (32:02), με τον Νιόκας να ανεβάζει ξανά το σκορ στο +4 (19-15). Στο 38ο λεπτό, ο Μιχαηλίδης «βρήκε» δίχτυα για το 20-16, με τον Μοντόρο να πραγματοποιεί εντυπωσιακή ατομική προσπάθεια, για το 22-19. Ο Παπαδόπουλος, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, «έγραψε» το 23-20, με τον Νιόκας να «χτυπάει» ξανά, για το 24-20 (43:10). Οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν… στροφές και έφτασαν και πάλι στο +5 (25-20), με τον Παπαδόπουλο στην κόντρα, με τη συμπλήρωση 45 λεπτών! Οι πρωταθλητές Ελλάδας συνέχισαν την κυριαρχία τους και με δύο γκολ του Παπαδόπουλου στην κόντρα, προηγήθηκαν με +7 (28-21) στο 51ο λεπτό, με τον Μοντόρο να σκοράρει με έξυπνη λόμπα, για το 29-22. Στο 54ο λεπτό, ο Γκράτζαν «εκτόξευσε» ξανά τη διαφορά στα οκτώ γκολ (30-22), με τον Νιόκας να σκοράρει δύο φορές, για το +10 (32-22, 26:00) του Ολυμπιακού, ο οποίος επικράτησε με 34-24.

Δίλεπτα: 3-4.
Πέναλτι: 2/4-3/3.

Πεντάλεπτα: 4-2, 7-4, 11-7, 14-8, 16-9, 16-14 (ημ.), 17-14, 21-18, 25-20, 27-21, 30-22, 34-24.

Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή (Γιώργος Καρασσαβίδης): Κοτανίδης, Νιοκάς 7, Καραμπουρνιώτης 2, Παπαβασίλης 1, Κανδύλας 1, Παπαδόπουλος 8, Δομπρής 1, Βέμπερ 6, Πασσιάς, Μοντόρο 4, Λιόλιος, Σλαβούλιτσα 1, Οστρούσκο, Γκρατζάν 2, Μιχαηλίδης, Μπάουερ.

Σλόμποντα (Μπούλιτς): Ντραγκίσεβιτς, Μεχίναγκιτς 1, Βούγιοβιτς 5, Σούχονιτς 1, Όβτσινα 3, Τζούκιτς 3, Μπαριακτάροβιτς, Ζ. Κάγιτς, Ρ. Κάγιτς, Πίριτς 2, Μπούλινα 2, Μπόροζαν, Μίλκουβιτς, Μπέτσιτς 4, Γιούσιτς, Σίσκουσιτς 3.