Την τρίτη ήττα του στο πρωτάθλημα της Α2 Ανδρών γνώρισε ο Αρχέλαος Κατερίνης που στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής έχασε στο “Φιλίππειο” κλειστό γυμναστήριο Βέροιας, από τον Φίλιππο με 23-22.

Σε ένα… ντέρμπι από τα παλιά, οι Κατερινιώτες προσπάθησαν απέναντι στην ομάδα της Βέροιας όμως δεν κατόρθωσαν να αποφύγουν την ήττα.

Ο Φίλιππος είχε προβάδισμα από τις αρχές του αγώνα, αυξάνοντας προοδευτικά τη διαφορά, η οποία έφτασε στο +6 στο 20′ (11-5) ενώ το ημίχρονο βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 5 γκολ (14-9).

Η ομάδα του Αρχελάου δεν έχασε την επαφή της με το σκορ, προσπαθώντας να παραμείνει “ζωντανή” στη διεκδίκηση του αγώνα. Οι Κατερινιώτες εξαπέλυσαν την… αντεπίθεσή τους στο τελευταίο δεκάλεπτο, μειώνοντας σε 22-20 στο 55′, όμως ο Φίλιππος κράτησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος και έφτασε στη νίκη με 23-22.

Διαιτητές: Μαυρίδης, Κυριάκου.

Δίλεπτα: 5-4.
Πέναλτι: 5/5, 2/2.

Πεντάλεπτα: 3-1, 5-3, 8-5, 11-5, 12-8, 14-9 (ημ.), 16-13, 18-14, 20-16, 21-17, 22-20, 23-22.

ΑΠΣ Φίλιππος Βέροιας: Βλάχος 6, Γραμματικόπουλος, Γεωργιάδης, Τσαμήτρος, Δεληγιάννης 1, Χατζηγεωργίου 3, Δεληχρήστος, Κούγιας 1, Χαντσαρίδης, Αμπρικίδης 1, Χατζημασούρας , Διδασκάλου 5, Κρέξης 6.

ΓΑΣ Αρχέλαος Κατερίνης (Χοτοκουρίδου): Εξάρχου, Χατζηϊωαννίδης, Φουστάνης, Μανής, Κουλλόλλι, Τόνας, Ξώνης 1, Θυμιόπουλος 8, Ουσταμπασίδης , Εγγλέζος 2, Κωνσταντάκης , Κοσμίδης, Ξεφτέρης 1, Τσαβές, Μαυρόπουλος 10.