Ιδανικό ξεκίνημα στο πρωτάθλημα της Β’ κατηγορίας της ΕΠΣ Πιερίας πραγματοποίησε ο Απόλλων Ράχης που κέρδισει εκτός έδρας την 25η Μαρτίου με το ευρύτατο 6-1, στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής.

Η ομάδα της Ράχης παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ από το νεανικό σύνολο του Μανώλη Μπατσαρά, δε δυσκολεύτηκε να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση και να φτάσει στο “τρίποντο”.

Η 25η Μαρτίου άνοιξε το σκορ στο 6′ με γκολ του Παπαδημητρίου.

Οι φιλοξενούμενοι μέσαι σε επτά λεπτά σκόραραν τρία γκολ και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου άλλα δυο.

Συγκεκριμένα, ο Απόλλων Ράχης ισοφάρισε σε 1-1 με γκολ του Χ. Κατσαμάγκα στο 21′ και πήρε προβάδισμα με γκολ του Μπαμπέτα στο 25′.

Στο 27′ ο Π. Καρακούσης “έγραψε” το 1-3 και στο 35′ ο ίδιος παίκτης ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 1-4.

Το 1-5 το οποίο ήταν και αποτέλεσμα ημιχρόνου πέτυχε στο 40′ ο Αβριωνίδης με ψηλοκρεμαστό σουτ.

Στο β’ ημίχρονο, ο ρυθμός έπεσε, με τον Ι. Κατή στο 82′ να διαμορφώνει το τελικό 1-6.

Τον αγώνα διαιτήτευσε η Δ. Τσικλητάρη με βοηθούς τους Γερμανό και Ντουράκογλου.

25η Μαρτίου: Τζώτζος, Ξενόπουλος, Συρόπουλος, Υφαντίδης, Παπαδημητρίου, Κωνσταντής (85′ Ντάμτσιος), Λάμπρου, Χατζηχρήστου (46′ Σεϊταρίδης), Ελευθεριάδης (46′ Γκουνταμάνης), Αναγνωστούδης, Αδαμόπουλος (68′ Λαγδάρης).

Απόλλων Ράχης: Δραγασιάς, Βαϊτσόπουλος (46′ Βελέντζας Χ.), Κατσαμάγκας Κ. (Πιπεράς 79′), Μπαμπέτας, Τακούλας (89′ Κατσαμάγκας Δ.), Μπουρονίκος, Αβριωνίδης, Τριανταφύλλου, Κατσαμάγκας Χ. (59′ Ζαΐμι), , Καρακούσης Π. (59′ Βελέντζας Γ.), Κατής Ι.Ν..