Ο Πιερικός Αρχέλαος επικράτησε με 81-74 του Ιωνικού Ιωνίας, στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης, σε αγώνα για την 3η αγωνιστική του 5ου ομίλου της Γ’ Εθνικής Κατηγορίας.

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, ο Πιερικός Αρχέλαος κατέθεσε στο παρκέ τη θέληση του για την πρώτη νίκη της σεζόν, κατάφερε να αποσπαστεί με δεκαεπτά πόντους τέσσερα λεπτά πριν το τέλος, ωστόσο έφτασε δύσκολα στην κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα.

Ο Πιερικός Αρχέλαος ξεκίνησε με ένα 5-0 στα πρώτα τριάντα έξι δευτερόλεπτα του αγώνα, με τον Ιωνικό Ιωνίας να μειώνει σε 5-4 στο 2’ 23”. Ο γηπεδούχος πήρε προβάδισμα έξι πόντων (12-6) στο 4’ 45” για να απαντήσει η ομάδα των Διαβατών προσπερνώντας με 14-17 στο 7’ 08”. 2’ 29 πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου οι δύο ομάδες βρέθηκαν ισόπαλες στους δεκαεπτά πόντους, με το φιλοξενούμενο να προηγείται με 23-24 στην ολοκλήρωσή του.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το προβάδισμα άλλαξε πλευρά οκτώ φορές, καμία ομάδα δεν πήρε διαφορά μεγαλύτερη των τριών πόντων και οι παίκτες του Σταύρου Ευγενειάδη πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου προηγούμενοι με 39-37.

Ο Πιερικός Αρχέλαος ξέφυγε για πρώτη φορά στο σκορ με διψήφια διαφορά (52-41) στο 24’ 26”, με τον Ιωνικό να μειώνει σε 54-51 (27’ 50”) και το γηπεδούχο να προηγείται στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου με 60-54.

Στο 32’ 21” η διαφορά έφτασε για δεύτερη φορά σε διψήφιο επίπεδο (68-58), με την ομάδα της Κατερίνης να έχει αποκτήσει τον έλεγχο του παιχνιδιού και την ψυχολογία. Στο 35’ 46” ο Πιερικός Αρχέλαος ξέφυγε με 76-59, αλλά ο Ιωνικός δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Μείωσε σε 76-70 στο 37’ 30”, με την αντεπίθεσή του να ολοκληρώνεται κάπου εκεί και τον Πιερικό Αρχέλαο να επικρατεί με 81-74.

Διαιτητές: Ελευθεριάδης, Πλιάκος.

Δεκάλεπτα: 23-24, 39-37, 60-54, 81-74.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Ευγενειάδης): Λιόλιος 9 (3), Πολυχρόνης 3 (1), Γκογκίδης 15 (2), Γαλανός 2, Τζιοβάρας, Βουλγαράκης, Ροδοστόγλου 24 (3), Κοντσές 19, Τσιόγκας 9 (1).

ΑΣ Ιωνικός Ιωνίας (Κουβάτσης): Σαρακατσάνος 2, Φόρογλου 17 (2), Παναγιώτου 2, Ματενίδης 9, Γκαβέζος 22 (2), Διγενής, Περιστεράκης 8 (1), Βαϊράμης, Ζωγράφος 2, Κουβαλάς, Στόλης 12.