Του Κωνσταντίνου Στρουμπάκου

Ο Ερμής Σχηματαρίου ηττήθηκε με 95-97 μετά από τρεις παρατάσεις από τον Πανερυθραϊκό, στο Κλειστό Γήπεδο Σχηματαρίου, σε αγώνα για τη 2η αγωνιστική της β’ φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας Ανδρών.

Ουσιαστικά, οι πρωτευουσιάνοι ήταν αυτοί που πατούσαν καλύτερα στο παρκέ στα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά της εν λόγω συνάντησης προηγούμενοι τόσο με 5-9 στο 4ο λεπτό όσο και με 7-14 στο 6π. Από εκεί και πέρα όμως, ο οργανισμός της Βοιωτίας πήρε τα πάνω του και με συνεχόμενες λύσεις σε άμυνα και επίθεση αρχικά κατόρθωσε να ισοφαρίσει σε 26-26 στο 12′ και εν συνεχεία να βρεθεί και μπροστά στο σκορ ακόμα και με 40-31 στο τέλος του ημιχρόνου -με τον Φιλοξενίδη να κάνει ό,τι θέλει στο γήπεδο με 10 πόντους και 2-2 τρίποντα σε 6 λεπτά.

Από το ημίχρονο και μετά όλα άλλαξαν ωστόσο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν συνεχώς πόντο πόντο με πολύ μικρές αποστάσεις μεταξύ τους και εκείνη της Νέας Ερυθραίας έστω και οριακά σχεδόν πάντοτε μπροστά. Μάλιστα, είχε και τρομερό φινάλε με τον Kaufmanis να στέλνει το ματς τόσο στην πρώτη παράταση με δικό του καλάθι 2” πριν το τέλος αλλά και στη δεύτερη με νέο τρίποντό του 8” πριν το φινάλε του αρχικού έξτρα πενταλέπτου!

Στην 2η παράταση, ο Kaufmanis έβαλε με νέο δικό του τρίποντο έφερε μπροστά το Σχηματάρι, αλλά ο Καμπουρίδης αρχικά με γκολ φάουλ και ο Ευστρατίου με 1-2 βολές στη συνέχεια έδωσαν και πάλι το προβάδισμα στους Αθηναίους με 88-86 9” πριν το τέλος. Ο ΑΠΙΘΑΝΟΣ Kaufmanis σκόραρε και πάλι και έστειλε το ματς και σε 3η παράταση με νέο δικό του καλάθι 2” πριν την απόλυτη εκπνοή!

Στην 3η παράταση, ο Καλλανιώτης έφερε με δικό του μεγάλο τρίποντο μπροστά τον Πανερυθραϊκό με 94-96 31” πριν το τέλος. Στη συνέχεια, ο Ερμής αρχικά με τον Πάππο και στη συνέχεια με τον μέχρι πρότινος ήρωα Kaufmanis να αστοχούν σε 3 από τις 4 βολές τους και να αποτυγχάνουν να δώσουν τη νίκη στο Σχηματάρι!

Διαιτητές: Μηλαπίδης, Σκαλτσής, Σιδέρης.

Δεκάλεπτα: 18-20, 40-31, 53-54, 68-68, 78-78, 88-88, 95-97.

ΓΣ Ερμής Σχηματαρίου (Οικονόμου): Παππάς 4 (1), Γουάλεϊ 6, Καουφμάνις 26 (3), Νάκης, Ζαρμακούπης 16, Πάππος 8, Καλημέρης, Μέξης 4, Φιλοξενίδης 12 (2), Μητσιμπόνας 13 (3), Σιγάλας 3, Κυρίτσης 3 (1).

Πανερυθραϊκός ΑΣ (Χουχουλής): Καλλιανιώτης 10 (3), Παπαδημητρίου 8, Κωστόπουλος 4 (1), Μωραΐτης 2, Καμπουρίδης 16 (1), Μερμίγκης 16 (2), Αρνόκουρος 15, Οικονομόπουλος 5, Σταματόγιαννης, Ματαλιωτάκης 1, Ευστρατίου 20 (2).

Πηγή: Basket Blog