Της Σταυρούλας Μουστακάτου

Ο Προμηθέας με ένα… τρομακτικό δεύτερο ημίχρονο (54-36 επιμέρους) κατάφερε να κάμψει κάθε αντίσταση της Γκραν Κανάρια στην έδρα του και να διπλασιάσει τις νίκες του στο φετινό EuroCup με το τελικό 93-82.

Οι Πατρινοί ήταν εντυπωσιακοί από το τρίποντο (15/23), έμειναν ψύχραιμοι όταν οι αντίπαλοι βρέθηκαν να προηγούνται στην τελευταία περίοδο και… χτυπώντας από μακριά έφτασαν στο ροζ φύλλο αγώνα που σημαδεύτηκε από τους 34(!) πόντους του Γιανγκ και τον…άχαστο Γκίκα (4/4 τρ.).

Με τον Κουλμπόκα να ανοίγει λογαριασμό στο παιχνίδι (3-0) και τον Γιανγκ να συμπληρώνει, ο Προμηθέας ξεκίνησε το ματς έχοντας το προβάδισμα απέναντι στην Γκραν Κανάρια που έπαιρνε σκορ αποκλειστικά από τον Μπαλτσερόφσκι (12-6). Ο Πολωνός ψηλός βρήκε τους χώρους κοντά στη ρακέτα για να φέρει την ομάδα του πιο κοντά (12-10), όμως οι εμπνεύσεις του Αμερικανού γκαρντ και ο όγδοος πόντους του Κάουαν στο πρώτο δεκάλεπτο έδωσαν περιθώρια στους Πατρινούς (20-12), τα οποία… καλύφθηκαν εν μέρει από τον Σάλβο με τέσσερις συνεχόμενους πόντους για να γράψει το 22-19 στο 10′.

Ο… νεοφερμένος Ντάγκουμπιτς ευστόχησε από μακριά για το 25-19 στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου, προτού Κάουαν και Μπρουσίνο μετατρέψουν το παιχνίδι σε έναν “άτυπο” διαγωνισμό τριπόντων για το 28-27 του 13ου λεπτού. Ο γκαρντ των Ισπανών έδειξε να ζεσταίνεται, ενώ έδωσε και ενέργεια στην άμυνα με πίεση πάνω στον αντίπαλό του και ο Ντιόπ έβαλε μπροστά το σύνολο του Λάκοβιτς για πρώτη φορά στο παιχνίδι (29-31 στο 15′). Ο Γκίκας έδωσε λύσεις ερχόμενος από τον πάγκο, όμως οι 13 πόντοι σε περίπου 4μιση λεπτά στην περίοδο, αλλά και οι εμπνεύσεις του είχαν καταστήσει άλυτο πρόβλημα τον Μπρουσίνο για τους παίκτες του Γιατρά που βρέθηκαν στο -7 (37-44) με δύο τρίποντα των Λόπεζ και Μπενίτε, με τον τελευταίο να κάνει το 40-46 που ακολούθησε τις ομάδες πηγαίνοντας στα αποδυτήρια.

Ο Μπαλτσερόφσκι διατήρησε την ευστοχία του κοντά στο καλάθι και με την επιστροφή για το δεύτερο μισό του αγώνα διαμορφώνοντας το +11 (39-50), με τους Κουλμπόκα- Γιανγκ και Κόντιτ να μαζεύουν τη διαφορά με ένα γρήγορο 7-0.

Παρόλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν τις λανθασμένες επιλογές του Προμηθέα στο επόμενο διάστημα και με τρίποντα των Μπενίτε-Μπάσα και Μπρουσίνο έφτασαν στο 48-59. Ο Κόντιτ έδινε πνοή στη ρακέτα όσο η περιφέρεια είχε… την τιμητική της. Από εκείνο το σημείο ο Γιανγκ έκανε το 64-67 και με ένα ζευγάρι βολών μείωσε στον πόντο 13” πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου που έληξε με το 66-70 από τον Σλότερ.

Ο… δρόμος των γηπεδούχων προς το σκοράρισμα άνοιξε ξανά από τους Γιανγκ και τον Ντάγκουμπιτς για το 71-72 του 33′, την ώρα που τα τρίποντα επέστρεψαν στο στρατόπεδο της Κανάρια από Σλότερ και Μπρουσίνο ανεβάζοντας ξανά (73-78). Ο Γκίκας και ο…30άρης Γιανγκ έστρωσαν το έδαφος στον Κουλμπόκα να φέρει το ματς στο μηδέν (82-82) 2’16” πριν το τέλος, με τον Έλληνα άσσο να γράφει το 85-82 και τον (άστοχο μέχρι εκείνη τη στιγμή) Σίμπσον να δίνει προβάδισμα 6 πόντων με το πρώτο του τρίποντο (88-82). Η υπογραφή ήρθε και πάλι από την περιφέρεια με τον Γκίκα να διαμορφώνει το 93-82 για τη μεγάλη νίκη της ομάδας του!

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στην ψυχραιμία του Προμηθέα όταν η Γκραν Κανάρια βρέθηκε στο +7 5 λεπτά πριν το τέλος του ματς, στο πολύ παραγωγικό δεύτερο ημίχρονο και στην ευστοχία από το τρίποντο.

O MVP: Ο Τζο Γιανγκ διέλυσε την στατιστική με 39 πόντους στο σύστημα αξιολόγησης έχοντας 34 πόντους (8/12 δίποντα, 3/6 τρίποντα), 2 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Η άμυνα της Γκραν Κανάρια στο δεύτερο μισό, ενώ ο Μπαλτσερόφσκι άφησε την ομάδα με 5ο φάουλ πολύ νωρίς στο ματς.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Νίκος Γκίκας! Οι 15 υπερπολύτιμοι πόντοι του και τα 4/4 τρίποντα ήταν από τους κύριους λόγους της νίκης αυτής.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Το παιχνίδι καθυστέρησε να ξεκινήσει πέντε λεπτά, με το διχτάκι να έχει πρόβλημα. Αντικαταστάθηκε άμεσα από τους Πατρινούς με το νέο να εμφανίζει… ομοιότητα με τα αντίστοιχα του NBA.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Το 65.2% στα τρίποντα του Προμηθέα (15/23), η διαφορά στα ριμπάουντ (26 έναντι 33) και τα φάουλ (25 έναντι 12).

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο Προμηθέας κρατά μία σπουδαία νίκη απέναντι στη δύναμη της Γκραν Κανάρια παίρνοντας ώθηση από διαφορετικά πρόσωπα όταν η μπάλα… έκαιγε και ξεκίνησε με το απόλυτο των νικών. Από την άλλη, η Γκραν Κανάρια θέλει να ξεχάσει γρήγορα το ταξίδι στην Ελλάδα και να επιστρέψει τα δεδομένα της.

Διαιτητές: Ράντοβιτς, Πιρ, Τσέλικ.

Δεκάλεπτα: 22-19, 39-46, 66-70, 93-82.

Προμηθέας (Γιατράς): Κάουαν 11 (3 ασίστ, 4 λάθη), Ντάνγκουμπιτς 5, Γιάνγκ 34 (8/12 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 9/9 βολές, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Κοντίτ 8 (6 ριμπάουντ), Τσαϊρέλης 6 (3 ριμπάουντ), Μουράτος, Γκίκας 15 (4/4 τρίποντα), Κακλαμανάκης, Σίμπσον 3, Κουλμπόκα 11 (9 ριμπάουντ).

Γκραν Κανάρια (Λάκοβιτς): Ίνγκλις 5, Μπαλτσερόφκσι 12, Κλιάιτς, Σλότερ 13, Μπάσας 3 (6 ασίστ), Μπενίτε 11 (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ) , Μπρουσίνο 19 (9ριμπάουντ, 5 ασίστ), Σάλβο 6 (4 ριμπάουντ), Λόπεζ 5 , Ντιόπ 6 (6 ριμπάουντ), Ντούστακ 2 (3 ασίστ).

Ομαδικά στατιστικά – Προμηθέας: 15/33 δίποντα, 15/23 τρίποντα, 18/21 βολές, 26 ριμπάουντ ( 21 αμυντικά – 5 επιθετικά), 17 ασίστ, 6 κλεψίματα, 10 λάθη.

Ομαδικά στατιστικά – Γκραν Κανάρια: 19/29 δίποντα, 12/33 τρίποντα, 8/12 βολές, 33 ριμπάουντ ( 22 αμυντικά – 11 επιθετικά), 22 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 13 λάθη.

Πηγή: Gazzetta