Του Δημήτρη Ντζάνη

Η Κροατία ήταν το φαβορί και τελικά αποδείχθηκε ανυπέρβλητο εμπόδιο για την εθνική ομάδα χάντμπολ ανδρών στην πρεμιέρα των προκριματικών ομίλων του Euro 2024, με το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα να γνωρίζει την ήττα με 33-25 στην πόλη Βάραζντιν, στο εναρκτήριο παιχνίδι του 5ου γκρουπ.

Η 1η αγωνιστική του ομίλου ολοκληρώνεται την Πέμπτη (13/10, 21:00) με την Ολλανδία να φιλοξενεί το Βέλγιο, ενώ την Κυριακή (16/10, 18:00) η εθνική ομάδα υποδέχεται την Ολλανδία στη Χαλκίδα για τη 2η αγωνιστική.

Οι Κροάτες μπήκαν δυναμικά προηγήθηκαν 3-0 (4′) και παρά την πρώτη αντίδραση της Ελλάδας (3-2), διατήρησαν διαφορές τριών γκολ, 9-6 στο 13′ και 11-8 στο 18′. Εκεί η εθνική ομάδα μπόρεσε να βελτιώσει την αμυντική λειτουργία της, να ρίξει τον ρυθμό του αγώνα. Με γκολ των Τόσκα, Λιάπη και Τζηρά μείωσε στο 11-10 (20′) και έφθασε στο 13-13, με την εκτέλεση πέναλτι του Τζηρά στο 25′.

Οι Κροάτες δεν αιφνιδιάστηκαν, πάτησαν γκάζι και με σερί 5-0 έκλεισαν το ημίχρονο στο 18-13 και ουσιαστικά το παιχνίδι.

Στο δεύτερο ημίχρονο κυριάρχησαν, έφθασαν τη διαφορά στο 26-17 (43′), η εθνική ομάδα μείωσε σε 27-20, αλλά δεν υπήρχε συνέχεια, με τους γηπεδούχους να φθάνουν με άνεση στο τελικό 33-25 και στην πρώτη τους νίκη στον όμιλο.

Διαιτητές: Αντόρκα, Χούκερ.

Δίλεπτες: 5-3.
Πέναλτι: 3/2, 4/4.

Πεντάλεπτα: 3-2, 7-4, 10-7, 11-10, 13-12, 18-13 (ημ.), 21-14, 22-17, 26-19, 28-22, 29-23.

Κροατία: Μάριτς, Ντούβνιακ 2, Σάρατς 1, Κάρασιτς 3, Μούσα, Ματάνοβιτς 1, Τσίντριτς 1, Μάντιτς 5, Λουσίν 3, Γιάγκανατς 2, Μαρτίνοβιτς 5, Σίπιτς, Γκλάβας 6, Γέλινιτς 4, Κουζμάνοβιτς, Σέγκο.

Ελλάδα: Μπουκοβίνας, Αραμπατζής 3, Τζηράς 5, Παπαβασίλης 3, Κωστακίδης, Παπαδιονυσίου 3, Λιάπης 3, Κανδύλας, Μιχαηλίδης, Μυλωνάς 3, Πασσιάς, Τόσκας 4, Μάλλιος, Δομπρής, Μπόσκος 1, Παπαντωνόπουλος.

Πηγή: Gazzetta