Οι Πάνθηρες ηττήθηκαν με 47-87 από τον Ζαφειράκη Νάουσας, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης Θεόδωρος Διαμαντόπουλος, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Ζαφειράκης Νάουσας μπήκε στη νέα αγωνιστική περίοδο με κεκτημένη ταχύτητα από την περσινή και κατάφερε να περάσει νικηφόρα από την Κατερίνη στην πρεμιέρα της φετινής περιόδου έχοντας πολύ καλή απόδοση κατά διαστήματα, με τους Πάνθηρες να παραμένουν ανταγωνιστικοί στο πρώτο ημίχρονο, αλλά να υποκύπτουν στην ανωτερότητα των φιλοξενούμενων στο δεύτερο.

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο τετράλεπτο (6-9), ο Ζαφειράκης Νάουσας αποσπάστηκε στο σκορ με 6-17 χάρη σε ένα σερί οκτώ πόντων στο 5’ 43”, με τους Πάνθηρες να τον κρατούν στο μηδέν στο υπόλοιπο της περιόδου και να μειώνουν σε 13-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες σκόραραν με το σταγονόμετρο (15-20, 15’ 22”), με το φιλοξενούμενο να ξεφεύγει με οκτώ (19-27, 17’ 17”) και να κλείνει το πρώτο ημίχρονο με το υπέρ του 24-32.

Οι παίκτες του Νίκου Τούφα προηγήθηκαν με 30-45 στο 25’ 36”, με τη διαφορά να φτάνει στους είκοσι (33-53) 27’ 55” και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 39-57.

Στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου ο Ζαφειράκης Νάουσας σημείωσε δεκατέσσερις αναπάντητους πόντους κάνοντας το 39-72 στο 34’ 31” και μετέτρεψε το υπόλοιπο της αναμέτρησης σε τυπική διαδικασία με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 47-87.

Διαιτητές: Χατζημπαλίδης, Τοπαλίδης.

Δεκάλεπτα: 13-17, 24-32, 39-57, 47-87.