Επιβλητική νίκη που του εξασφαλίζει –εκτός συγκλονιστικού απροόπτου- την πρόκριση στον 3ο γύρο του ΕΗF European Cup σημείωσε ο ΠΑΟΚ με 26-17 επί της Μέταλουργκ Σκοπίων. Ο «Δικέφαλος» του Βορρά πέτυχε την 11η ευρωπαϊκή του νίκη στο 25ο παιχνίδι της ιστορίας του γυναικείου τμήματος και θα ταξιδεύσει στα Σκόπια με μεγάλο αβαντάζ για τη ρεβάνς του ερχόμενου Σαββάτου (17:30).

Ο ΠΑΟΚ είχε σε μεγάλη ημέρα τις Τσικνάκη με 8/18 επεμβάσεις (45%) και Μαρία Χατζηπαρασίδου (8 γκολ).

Μετά το 5-4 (14’), «έτρεξε» σερί 5-0 για το 10-4 με τη Ριμπέιρο στο 20’, ενώ παρά τη μείωση του σκορ σε 11-7 (ημίχρονο) και 11-8 (31’) από τη Μέταλουργκ αντέδρασε ψύχραιμα και έφτασε πάλι στο +5 (13-8) με τη Χατζηπαρίδου στο 33’, ενώ η ίδια παίκτρια έκανε το 15-10 στο 38’

Η φιλοξενούμενη ομάδα μείωσε ξανά στα τρία γκολ (17-14) στο 47’, αλλά η ομάδα του Δημήτρη Πελεκίδη «κλείδωσε» τη νίκη με νέο σερί 5-0 για το 22-14 (55’) με δύο γκολ της Ζενέλι και ένα της Μπουράτο.

Στα τελευταία λεπτά ο ΠΑΟΚ έφτασε ακόμα και στο +10 (26-16) με τη Χριστοφόρις, ενώ η Πετρέσκα έκανε στην εκπνοή το τελικό 26-17.

Διαιτητές: Αγκακίσι, Αγκακίσι.