Συγκλονιστική εξέλιξη είχε ο αγώνας της 1ης φάσης του Κυπέλλου της ΕΠΣ Πιερίας ανάμεσα στον Νέο Παμβρυακό και τον Αχιλλέα Νεοκαισάρειας, με τους φιλοξενούμενους να πανηγυρίζουν την πρόκριση στην παράταση με 3-2.

Η κανονική διάρκεια έληξε 2-2, με την ομάδα της Βρύας να ισοφαρίζει στο 90’+5′.

Ο Αχιλλέας είχε προηγηθεί με διαφορά δυο τερμάτων πριν συμπληρωθεί το πρώτο τέταρτο της συνάντησης.

Συγκεκριμένα, στο 10′ ο Βαρνάς έκανε το 0-1 ενώ το 0-2 πέτυχε ο Τσιούχας στο 13′.

Η ομάδα του Διονύση Στραβογιάννη μείωσε σε 1-2 με γκολ του Παπανικολάου στο 45’+1′.

Στο β’ ημίχρονο το σκορ παρέμενε χωρίς αλλαγή μέχρι το 90’+5′ οπότε ο Δαλάκας “έγραψε” το 2-2 στέλνοτας τις δυο ομάδες στην ημίωρη παράταση.

Τελικά ο Αχιλλέας έφτασε στη νίκη – πρόκριση χάρη σε γκολ του Ελευθεριάδη στο 104′.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Αδαμαντίδης με βοηθούς τους Σκούμπα και Μπίνια.

Νέος Παμβρυακός (Διονύσης Στραβογιάννης): Μήτσης (46′ Μπεκιάρης), Νικολαΐδης Γ., Νικολαΐδης Α., Βαρμάζης, Χρυσόπουλος, Παπανικολάου, Σιασιόπουλος, Στραβογιάννης Ν., Νικολαΐδης Σ. (46′ Καραμέλιος), Δαλάκας, Κοντός.

Αχιλλέας Νεοκαισάρειας (Άνθιμος Γεωργιάδης): Μπούτας, Παπαγιαννόπουλος (83′ Βελιτσιάνος), Λαράκου, Λαδένης, Αλία, Ελευθεριάδης, Qevani, Δημητρίου, Βαρνάς, Γαβρίδης, Τσιούχας (64′ Σεριακίδης).