Σ ένα αρκετά καλό παιχνίδι για την πρώτη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, ο ΠΟ Ελασσόνας επικράτησε του Ατρόμητου Παλαμά στο Στάδιο Αλκαζάρ με 3-1.

Το πρώτο ημίχρονο, δεν είχε πολλές φάσεις όμως η ομάδα της Ελασσόνας με δύο γκολ του Μουλτσιά, στο 13’ και το 39΄να προηγείται με 2-0 και την ομάδα του Παλαμά να μειώνει στο 41 σε 2-1, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν ένας επιθετικός μονόλογος για τους ποδοσφαιριστές του Νίκου Φώλλα, με πολλές επιθετικές ενέργειες χωρίς όμως οι ποδοσφαιριστές της Ελασσόνας να καταφέρνουν να στείλουν τη μπάλα στα δίχτυα.

Τελικά ο Πανταζής στις καθυστερήσεις με ψύχραιμο πλασέ μέσα από την περιοχή θα διαμορφώσει το τελικό 3-1.

Ο Ατρόμητος Παλαμά από την άλλη, περίμενε υπομονετικά τον αντίπαλο και προσπαθούσε να απειλήσει μόνο με αντεπιθέσεις.

Το φιλμ του αγώνα:

3’ Σουτ του Ιγγλέζου από το ύψος της περιοχής πέρασε άουτ.

6’ Κοντοθανάσης προσπάθησε να πλασάρει από πλάγια με την μπάλα να περνάει άουτ.

13’ Μετά από εκτέλεση φάουλ και ασταθή απόκρουση του Τρούκη, ο Μουλτσιάς με κοντινό πλασέ έκανε το 1-0.

16’ Σουτ του Ματούλα, πάνω από τα δοκάρια του Τρούκη.

19’ Σουτ του Μυριώτη λίγο έξω από την περιοχή πέρασε ψηλά άουτ.

26’ Κακή εκτέλεση φάουλ του Φώτη από το ύψος της περιοχής πέρασε άουτ.

39’ Με ωραίο σουτ έξω από την περιοχή ο Μουλτσιάς θα νικήσει τον Τρούκη και θα κάνει το 2-0 για τον ΠΟΕ

41’ Ο Παράσχης με μονοκόμματο σουτ μέσα από την περιοχή θα μειώσει σε 2-1

45+2 Κοντινή κεφαλιά του Σουγλή μετά από εκτέλεση φάουλ, πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Τρούκη.

53’ Κοντινή κεφαλιά του Σουγλή μετά από εκτέλεση φάουλ του Ματούλα, απέκρουσε σωτήρια ο Τρούκης.

54’ Κεφαλιά του Μουτσία μετά από σέντρα του Κακάμη πέρασε άουτ.

56’ Σουτ του Ιγγλέζου λίγο έξω από την περιοχή, πέρασε άουτ.

61’ Σουτ του Ματούλα από κοντά έδιωξε ο Τρούκης.

64’ Σουτ του Μουλτσιά πέρασε άουτ.

67’ Κοντινό χλιαρό σουτ του Τόλιου μετά από πάσα του Καραγκούνη απέκρουσε με υπερένταση ο Τρούκης.

88’ Σουτ του Καραγκούνη λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

90+2’ Ο Πανταζής με ψύχραιμο πλασέ μέσα από την περιοχή θα διαμορφώσει το τελικό 3-1.

Ελασσόνα (Νίκος Φώλλας): Γούπος, Κακάμης Νταμπώσης (72’ Πανταζής), Λαγός, Περτζιόνι, Κοντοθανάσης (72’ Καραλούλης), Γκαμπέτας (82’ Σεμερτζίδης), Σουγλής, Μουλτσιάς, Ματούλας (62’ Καραγκούνης), Ιγγλέζος (62’ Τόλιος).

Ατρόμητος Παλαμά (Γιάννης Παφλιάς): Τρούκης, Κούρκουλας (76 Κατσάρας), Εκίζογλου Χρ., Νταρακλίτσης, Τέλλιος, Ριζογιάννης, Μυργιώτης, Καράβας (46’ Διδάγγελος), Παράσχης (83’ Εκίζογλου Β.), Φώτης (59’ Πολύζος), Αναγνώπουλος.

Πηγή: Ράδιο Ελασσόνα 88,4