Η δεύτερη ενότητα, την Κυριακή 14/08, στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα επιτραπέζιας αντισφαίρισης του Μονάχου περιλάμβανε τα πρώτα ματς στα προκριματικά γκρουπ του απλού ανδρών. Έδειξαν καλή αγωνιστική εικόνα και οι τέσσερις Έλληνες αθλητές και αναλογικά έκαναν όλοι ενθαρρυντική πρεμιέρα. Ο Γιάννης Σγουρόπουλος ήταν εκείνος, που άρχισε με εύκολη νίκη από τη θέση του επικεφαλής ομίλου, όμως και ο Γιώργος Κωνσταντινόπουλος, ο Γιώργος Σταματούρος και ο Κωνσταντίνος Κωνσταντινόπουλος άφησαν επίσης θετικές εντυπώσεις μέχρι να ηττηθούν σε κλειστά παιχνίδια από τα πρώτα φαβορί των ομίλων τους. Η συνέχεια δίνεται τη Δευτέρα 15/08, ο Σγουρόπουλος θέλει δύο ακόμα νίκες για την πρωτιά και τη απευθείας πρόκριση στο ταμπλό, ενώ την πρόκριση κυνηγούν βεβαίως και οι άλλοι τρεις διεθνείς μας, αφού και η 2η θέση στα γκρουπ δίνει μία ακόμα ευκαιρία σε νοκ άουτ προκριματικά.

Ο Γιάννης Σγουρόπουλος (νούμερο 54 στα seedingτου αγωνίσματος) άρχισε την προσπάθειά του ως επικεφαλής στο 24ο γκρουπ. Εναντίον του Φίλιπ Μλαντενόφσκι από τη Βόρεια Μακεδονία (Νο 97) έκανε ένα καλό ζέσταμα για τη συνέχεια και με σκορ 3-0 πήρε τους δύο πρώτους πόντους του (11-3, 11-2, 11-9). Ο22άχρονος άσος αναμετριέται τη Δευτέρα 15/08 στις 12:15 με έναν από τους… διαδόχους του στους ευρωπαϊκού τίτλους του απλού εφήβων, τον Ρουμάνο νικητή της φετινής διοργάνωσης Έντουαρντ Ιονέσκου (στο τραπέζι 3 ο αγώνας, δείτε τον ζωντανά πατώντας εδώ ) και στην 3η αγωνιστική θ’ αντιμετωπίσει τον Ματίας Μονγκιούστι από το Σαν Μαρίνο.

Οι υπόλοιποι τρεις αθλητές μας έκαναν πρεμιέρα κόντρα στους επικεφαλής των ομίλων τους. Μπορεί να γνώρισαν την ήττα, όμως ήταν απόλυτα ανταγωνιστικοί και άξιζαν κάτι παραπάνω. Θα παλέψουν για την πρώτη διάδα πάντως και το επόμενο διήμερο κλείνει η φάση των ομίλων.

Στο 8ο γκρουπ ο Σταματούρος (Νο 86) κόντραρε στα ίσα τον Ρουμάνο Ράρες Σίπος (Νο 40) με τις πολλές διακρίσεις του πρόσφατου παρελθόντος στα Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα των νεαρών ηλικιών. Ο πρωταθλητής Ελλάδας του απλού ανδρών το 2021 βρέθηκε πίσω με 0-2, αλλά είχε καλή αντίδραση. Ισοφάρισε σε 2-2 ώσπου κάμφθηκε στο καθοριστικό 5ο σετ (8-11, 7-11, 11-5, 11-8, 6-11). Αντίπαλος στο γκρουπ και ο Σλοβάκος Άνταμ Κλάμπερ.

Στο 11ο γκρουπ ο Γιώργος Κωνσταντινόπουλος (Νο 90) έδωσε «μάχη» με τον Ουκρανό επικεφαλής Γεβγέν Πριτσέπα (Νο 43). Έκανε κι εκείνος comebackαπό 0-2 πίσω, αλλά στο 5ο σετ είδε τον αντίπαλο να κάνει καλύτερο ξεκίνημα και δεν μπόρεσε να γυρίσει την κατάσταση (7-11, 6-11, 11-6, 11-2, 5-11). Δεύτερος αντίπαλός του θα είναι τη Δευτέρα 15/08 ο Ισπανός Κάρλος Καμπαλέρο.

Στο 16ο γκρουπ ο Κωνσταντίνος Κωνσταντινόπουλος (Νο 95) κάμφθηκε στα τέσσερα σετ από τον Σλοβάκο Λούμπομιρ Πίστεϊ (Νο 48), αλλά έδωσε εξίσου συναρπαστική αναμέτρηση. Αρκεί να δει κάποιος την εξέλιξη και την κατάληξη του 4ου σετ, όπου ο δις πρωταθλητής Ελλάδας του απλού ανδρών ισοφάρισε από 8-10 στα σερβίς του αντιπάλου και τελικά μετά από πολλές εναλλαγές συναισθημάτων έχασε με 21-19 για να διαμορφωθεί το τελικό 3-1 σετ (7-11, 11-8, 6-11, 19-21). Τη Δευτέρα στις 12:15 ο Κωνσταντινόπουλος έχει ν’ αντιμετωπίσει τον Κύπριο Μάριο Γιάγκου και θα κλείσει τα ματς του ομίλου με τον Βέλγο Φλοράν Λαμπιέ.