Ο Αετός Κιλκίς επικράτησε με 58-55 του ΓΑΣ Αλεξάνδρεια, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κιλκίς, σε αγώνα για την 6η και τελευταία αγωνιστική των playoffs της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ για τις θέσεις 9-12.

Σε έναν αγώνα στον οποίο ο νικητής θα καταλάμβανε την ενδέκατη θέση και ο ηττημένος θα έμενε ένα σκαλί πιο κάτω, ο Αετός Κιλκίς έδειξε να καθαρίζει το παιχνίδι στο δεύτερο δεκάλεπτο, ωστόσο ο ΓΑΣ Αλεξάνδρεια κατάφερε να επιστρέψει στη διεκδίκηση του ροζ φύλλο αγώνα, το οποίο κατέληξε στα χέρια του γηπεδούχου.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και τον ΓΑΣ Αλεξάνδρεια να προηγείται στην ολοκλήρωσή του με 16-19.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ανήκε στον Αετό Κιλκίς, ο οποίος κυριάρχησε και στις δύο πλευρές του παρκέ, περιόρισε τον αντίπαλό του στους επτά πόντους και σε συνδυασμό με τους είκοσι που πέτυχε, πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ του 36-26.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα της Ημαθίας ισορρόπησε το παιχνίδι, ήταν αυτή που βρήκε περισσότερες λύσεις στην επίθεση από το γηπεδούχο, ο οποίος ωστόσο διατήρησε το προβάδισμά του με το σκορ να διαμορφώνεται σε 46-40.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ΓΑΣ Αλεξάνδρεια συνέχισε την προσπάθεια να πετύχει την ανατροπή, με τον Αετό Κιλκίς να διαχειρίζεται την υπέρ του διαφορά και να καταφέρνει στις λεπτομέρειες να πάρει τη νίκη με το τελικό 58-55.

Διαιτητές: Εκίζογλου – Λαδάς.

Δεκάλεπτα: 16-19, 36-26, 46-40, 58-55.