Ο Βαφύρας ηττήθηκε με 53-56 από τον Μέγα Αλέξανδρο Γιαννιτσών, στο Κλειστό Γυμναστήριο Αγίου Σπυρίδωνα, σε αγώνα για την 6η και τελευταία αγωνιστική των playoffs της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ για τις θέσεις 13-16.

Σε έναν αγώνα που κινήθηκε στο όριο σε όλη τη διάρκειά του, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ, ο Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών ολοκλήρωσε νικηφόρα την σεζόν και τερμάτισε στη δέκατη τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, με τον Βαφύρα να ολοκληρώνει τη χρονιά δύο σκαλοπάτια χαμηλότερα.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και τον Μέγα Αλέξανδρο Γιαννιτσών να προηγείται στην ολοκλήρωσή του με 16-19.

Ανάλογη ήταν η εικόνα του αγώνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με το φιλοξενούμενο να πηγαίνει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου προηγούμενος με βραχεία κεφαλή (50-51).

Στο ίδιο μοτίβο κινήθηκε και το τρίτο δεκάλεπτο το οποίο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες να βρίσκονται ισόπαλες στους σαράντα πέντε πόντους.

Ούτε στο τέταρτο δεκάλεπτο άλλαξε κάτι, με τη νίκη να ακροβατεί ανάμεσα στις δύο πλευρές και τον Μέγα Αλέξανδρο Γιαννιτσών να κατακτά το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 53-56.

Διαιτητές: Φελεκίδης – Κορμέντζας.

Δεκάλεπτα: 16-19, 30-31, 45-45, 53-56.