Ο Πιερικός Αρχέλαος επικράτησε με 82-66 του Ζαφειράκη Νάουσας στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης, σε αγώνα για την 6η και τελευταία αγωνιστική των Playoffs της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ για τις θέσεις 1-4.

Αν και η ομάδα της Νάουσας στάθηκε πολύ καλά στο πρώτο ημίχρονο και βρέθηκε σε θέση οδηγού πολλές φορές, οι Κατερινιώτες είχαν καθαρό μυαλό στο δεύτερο μέρος και κατάφεραν να επιβάλλουν το ρυθμό τους, φτάνοντας τελικά σε μία άνετη επικράτηση, παίρνοντας μάλιστα και διψήφια διαφορά.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και με σερί 8 πόντων κατάφεραν να προηγηθούν με 8-0 στα 5:40. Ο Ζαφειράκης αντέδρασε και με δικό του 6-0 κατάφερε να μειώσει τους 2, με 4 λεπτά να απομένουν για το δεκάλεπτο. Με ένα επιμέρους 4-2, ο Πιερικός πήρε και πάλι κεφάλι 4 πόντων με 3 λεπτά να απομένουν, αλλά οι φιλοξενούμενοι με δικό τους 7-2 πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά με 14-15, ενώ απέμενε 1 λεπτό και 10 δευτερόλεπτα. Σε αυτό το τελευταίο διάστημα του πρώτου δεκαλέπτου ο Πιερικός ξαναπήρε προσωρινά το προβάδισμα με δίποντο αλλά ο Ζαφειράκης πάτησε γκάζι και με 6 συνεχόμενους πόντους κατάφερε να ξεφύγει με 5 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Το σκορ ήταν 16-21 για την ομάδα της Νάουσας.

Στα πρώτα 3,5 λεπτά της δεύτερης περιόδου οι δύο ομάδες πέτυχαν από 4 πόντους και η μεταξύ τους διαφορά δεν μεταβλήθηκε. Ο Πιερικός Αρχέλαος στη συνέχεια έτρεξε ένα σερί 6 πόντων και κατάφερε να ξαναπάρει κεφάλι στο σκορ αλλά προσωρινά, αφού οι φιλοξενούμενοι με 2 εύστοχες βολές ξαναπέρασαν και πάλι μπροστά (26-27 στα 4:24). Οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση και μέσα σε περίπου 2,5 λεπτά κατάφεραν να προηγηθούν με 36-31 μετά το υπέρ τους επιμέρους 10-4, με 1:46 να απομένει στο ρολόι. Αμέσως οι παίκτες του Ζαφειράκη κατάφεραν να ισοφαρίσουν με 5 συνεχόμενους πόντους. Ο Πιερικός με 3ποντο ξαναπέρασε μπροστά αλλά στα τελευταία 30 δευτερόλεπτα οι φιλοξενούμενοι ευστόχησαν άλλες δύο φορές πίσω από την γραμμή των 6,75. Έτσι η ανάπαυλα βρήκε την ομάδα της Νάουσας νε προηγείται με 39-42.

Οι παίκτες του Ηλία Λοτζανιώτη μπήκαν πιο «ετοιμοπόλεμοι» στην επιστροφή των ομάδων από τα αποδυτήρια και γρήγορα κατάφεραν, όχι μόνο να καλύψουν τη διαφορά με την οποία έχαναν στο πρώτο 20λπτο, αλλά και να προηγηθούν με μία δική τους αρκετά μεγάλη για τα δεδομένα του αγώνα διαφορά. Σε λιγότερο από ένα τρίλεπτο ο Πιερικός κατάφερε να τρέξει ένα επιμέρους σκορ 9-5 και να πάρει το προβάδισμα με 48-47 στα 7:20. Ο Ζαφειράκης προσπέρασε με τρίποντο αλλά στο σημείο αυτό οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι και χάθηκαν στον ορίζοντα, όντας εξαιρετικοί σε άμυνα και επίθεση. Με επιμέρους 10-1 ο Πιερικός έκανε το σκορ 58-51 με 3 λεπτά να απομένουν για το τέλος της 3ης περιόδου. Ο Ζαφειράκης σκόραρε για 2 και μείωσε αλλά ένα νέο ξέσπασμα 8 πόντων του Πιερικού Αρχελάου έστειλε τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους και το σκορ στο 66-53 με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Οι παίκτες του coach Τούφα είχαν ένα πολύ δύσκολο βουνό να ανέβουν στο τέταρτο δεκάλεπτο και ο Πιερικός, όχι μόνο δεν έδειχνε διάθεση να χάσει την υπέρ του διαφορά, αλλά φρόντισε να την αυξήσει κι άλλο, ορίζοντας επί της ουσίας την μοίρα της αναμέτρησης. Μπορεί οι φιλοξενούμενοι να σκόραραν πρώτοι στην τέταρτη περίοδο και να μείωσαν, αλλά οι γηπεδούχοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Με σερί 11-0, η ομάδα της Κατερίνης εκτόξευσε τη διαφορά στους 22, κάνοντας το σκορ 77-55 ενώ επέμεναν 6:20 για το τέλος. Όλα έμοιαζαν πλέον να κρίθηκαν και ο Πιερικός κρατούσε σφιχτά το ροζ φύλλο αγώνα. Οι παίκτες του Ζαφειράκη έκαναν μια τελευταία προσπάθεια αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν τη διαφορά σε τιμή μικρότερη των 20 πόντων. Το υπέρ τους 11-5 στο τελευταίο διαδικαστικό πεντάλεπτο, έκανε τους παίκτες της Νάουσας να διαμορφώσουν το τελικό 82-66.

Με αυτόν τον τρόπο ο Πιερικός Αρχέλαος, κάνοντας ένα μαγικό 3ο δεκάλεπτο τόσο επιθετικά όσο και αμυντικά, έκαμψε την αντίσταση της πάντα αξιόμαχης ομάδας του Ζαφειράκη και πήρε την νίκη και τη διψήφια διαφορά, κλείνοντας τη σεζόν με χαμόγελα. Για την ομάδα της Κατερίνης αυτή ήταν η 4η νίκη σε 6 παιχνίδια για την φάση των Playoffs της Α’ΕΚΑΣΚΕΜ. Οι παίκτες του Ηλία Λοτζανιώτη κατέκτησαν την 2η θέση του πρωταθλήματος μετά από μία εξαιρετική σεζόν. Από την άλλη ο Ζαφειράκης Νάουσας δεν κατάφερε να γευτεί τη χαρά της νίκης στα Playoffs, αλλά η 4η θέση στην οποία τερμάτισε αφήνει πολλές υποσχέσεις για το μέλλον του συλλόγου.

Διαιτητές: Ταρενίδης Κ. – Τοπαλίδης – Μητώνας.

Δεκάλεπτα: 16-21, 39-42, 66-53, 82-66.