Ο Εδεσσαϊκός επικράτησε με 76-46 της ΑΓΕ Πιερίας στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Έδεσσας, σε αγώνα για την 6η αγωνιστική των Playoffs της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ για τις θέσεις 9-12.

Ο Εδεσσαϊκός  πήρε τη νίκη που τον κατέταξε ένατο στην τελική βαθμολογία και αναμφισβήτητα ήταν η ευχάριστη έκπληξη του πρωταθλήματος, καθώς είναι η μοναδική ομάδα η οποία αγωνιζόταν πέρυσι στην Β’ κατηγορία και πλασαρίστηκε στην πρώτη δωδεκάδα. Στον αντίποδα η ΑΓΕ Πιερίας, μπορεί η δέκατη θέση να είναι η χαμηλότερη στην πέμπτη της παρουσία στην Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ, ωστόσο με δεδομένο το ανανεωμένο ρόστερ με το οποίο παρουσιάστηκε αυτήν την αγωνιστική περίοδο, αντικειμενικός στόχος ήταν να τερματίσει πάνω από τη δωδέκατη θέση, ο οποίος και επετεύχθη.

Η ομάδα της Έδεσσας ήταν εξαιρετική στο πρώτο δεκάλεπτο και με εξαιρετική επιθετική και αμυντική λειτουργία κατάφερε να προηγηθεί με το εντυπωσιακό 22-5 στην πρώτη περίοδο.

Τα ποσοστά των γηπεδούχων δεν έλεγαν να πέσουν και η διαφορά όλο και μεγάλωνε. Ο Εδεσσαϊκός συνέχισε να σκοράρει και να ξεμακραίνει, με το σκορ στο ημίχρονο να φτάνει στο 48-16.

Στην 3η περίοδο η κατάσταση δεν άλλαξε και η προσπάθειες της ΑΓΕΠ να μειώσει δεν είχαν ιδιαίτερο αποτέλεσμα. Οι γηπεδούχοι προηγούνταν με 60-31 μετά από 30 αγωνιστικά λεπτά.

Στο ίδιο μοτίβο και το τελευταίο δεκάλεπτο με την διαφορά να μένει σταθερή και τον Εδεσσαϊκό να φτάνει σε μία εύκολη νίκη με το τελικό 76-46.

Διαιτητές: Χατζηκώστας – Μπόιτσης.

Δεκάλεπτα: 22-5, 48-16, 60-31, 76-46.