Ο Εργόναθλος Πολυκάστρου επικράτησε με 72-54 της Γουμένισσας στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Πολυκάστρου, σε αγώνα για την 6η αγωνιστική των Playoffs της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ για τις θέσεις 13-16.

Ο Εργόναθλος Πολυκάστρου χάρη σε ένα πολύ καλό δεύτερο δεκάλεπτο, έφτασε στη νίκη, που του έδωσε τη δέκατη τέταρτη θέση στην τελική κατάταξη στην παρθενική του παρουσία στην πρώτη κατηγορία, με την Γουμένιισα να καταλαμβάνει τη δέκατη έκτη θέση στην επιστροφή της στην Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ μετά από τέσσερα χρόνια απουσίας.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν από νωρίς να εδραιώνουν την κυριαρχία τους και με όπλο τους της επίθεση προηγήθηκαν με 19-14 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα του Πολυκάστρου συνέχισε την πολύ καλή επιθετική της συγκομιδή και αύξησε κι άλλο την διαφορά της από τους αντιπάλους της. Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τον Εργόναθλο μπροστά με 42-26.

Ο ΑΟΚ Γουμένισσας προσπάθησε να αντιδράσει αλλά οι γηπεδούχοι δεν είχαν σκοπό να χαλαρώσουν και το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τις δύο ομάδες σε απόσταση 15 πόντων με το σκορ στο 59-44.

Η τέταρτη περίοδος δεν αποτελούσε εξαίρεση του κανόνα του αγώνα και ο Εργόναθλος χωρίς να κατεβάσει καθόλου στροφές πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 72-54.

Διαιτητές: Παπαγεωργίου – Κουβάτσης.

Δεκάλεπτα: 19-14, 42-26, 59-44, 72-54.