Ο Αιγινιακός ηττήθηκε με 39-68 από τους Πάνθηρες στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Αιγινίου, σε αγώνα για την 6η αγωνιστική των Playoffs της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ για τις θέσεις 5-8.

Οι Πάνθηρες έκλεισαν νικηφόρα τη χρονιά, και με απολογισμό τέσσερις νίκες και δύο ήττες κατέλαβαν την έκτη θέση στην τελική κατάταξη η οποία είναι η υψηλότερη στην πενταετή ιστορία τους, μετά την ένατη θέση που είχαν τερματίσει την αγωνιστική περίοδο 2018-19, σε αντίθεση με τον Αιγινιακό που δεν παρουσίασε στα playoffs ανάλογο πρόσωπο με αυτό της κανονικής περιόδου και με ρεκόρ 2-4 κατατάχθηκε έβδομος, θέση η οποία είναι η χαμηλότερη από το 2015 και μετά.

Οι Πάνθηρες ξεκίνησαν από την αρχή πολύ δυνατά τον αγώνα και κατάφεραν να προηγηθούν με 8-17 στο πρώτο δεκάλεπτο, χάρη στην εξαιρετική τους αμυντική λειτουργία.

Με σχεδόν την ίδιο εικόνα για τις δύο ομάδες κύλησε και το δεύτερο δεκάλεπτο, το οποίο τελείωσε με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 19-33.

Στην επιστροφή των ομάδων από τα αποδυτήρια οι Πάνθηρες κατάφεραν να μεγαλώσουν κι άλλο τη διαφορά τους και να βρίσκονται 19 πόντους μπροστά από τον Αιγινιακό μετά από 30 λεπτά αγώνα.

Η πολύ καλή αμυντική λειτουργία των φιλοξενούμενων δεν σταμάτησε ούτε στο τελευταίο δεκάλεπτο, γεγονός που οδήγησε τους Πάνθηρες στην κατάκτηση των ροζ φύλλου αγώνα με το τελικό 39-68.

Διαιτητές: Φελεκίδης – Κορμέντζας.

Δεκάλεπτα: 8-17, 19-33, 32-51, 39-68.