Του Κωνσταντίνου Μελάγιε

Η Μόνακο έβαλε νέα δεδομένα στη σειρά με τον Ολυμπιακό αφού τον νίκησε στο ΣΕΦ με 72-96 και ισοφάρισε σε 1-1. Το πλεονέκτημα έδρας έχει περάσει στα δικά της χέρια και αν ο Ολυμπιακός θέλει να βρεθεί στο Βελιγράδι τότε θα πρέπει να επιστρέψει από την Γαλλία με τουλάχιστον μία νίκη.

Μπορεί η Μονακό να προηγήθηκε στο πρώτο λεπτό με 1-4, ωστόσο τα τρίποντα των Ουόκαπ και Ντόρσεϊ έδωσαν ρυθμό στους «ερυθρόλευκους» και με δύο καλάθια του Βεζένκοβ στον αιφνιδιασμό που ακολούθησαν έγινε το 11-4 (5’).

Για ένα δίλεπτο οι ομάδες έμειναν μακριά από σκορ με τον Σλούκα όμως να βρίσκει λύση για το 14-4 (7’) και την εναρκτήρια περίοδο να ολοκληρώνεται με 16-10.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο δεύτερο δεκάλεπτο πολύ καλύτερα. Άπλωσαν την άμυνά τους σε όλο το γήπεδο, έκλεψαν μπάλες και «τιμώρησαν» τον Ολυμπιακό με τον ίδιο τρόπο, εκμεταλλεύτηκαν δηλαδή τα λάθη (10 μέχρι εκείνο το σημείο) και τα μετέτρεψαν σε καλάθια (21-25, 15’).

Το τάιμ άουτ του Μπαρτζώκα δεν έκοψε τον ρυθμό των αντιπάλων, η πάσα του Λι έγινε τρίποντο με ταμπλό, ο Ουαταρά έβαλε 2/2 πίσω από τα 6.75 και με σερί 20 αναπάντητων πόντων έγινε το 21-35 (17’). Στο τελευταίο τρίλεπτο ο Ολυμπιακός προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά οι πόντοι του Ντόρσεϊ δεν ήταν αρκετοί (28-40).

Ο Ολυμπιακός θα έπρεπε να βγει αγριεμένος στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά το έκανε μόνο στην επίθεση και καθόλου στην άμυνα. Τα τρίποντα των Παπανικολάου, Ουόκαπ βρήκαν γρήγορη απάντηση με 2/2 του Τζέιμς και η διαφορά αντί να πέσει ανέβηκε (34-52, 24’). Οι «ερυθρόλευκοι» στο επόμενο δίλεπτο βελτίωσε την άμυνά του, αλλά βρήκε μόλις 6 πόντους και δεν κατάφερε να ρίξει σε μονοψήφιο αριθμό πόντων τη διαφορά (40-52, 26’). Ο Τζέιμς ήταν ασταμάτητος και με δύο νέα δικά του τρίποντα μετέτρεψε το σκορ σε 41-60 (27’).

Εκτός από τη Μονακό, ο Ολυμπιακός είχε να αντιμετωπίσει και την απογοήτευση των παικτών. Τα ελεύθερα σουτ έβρισκαν σίδερο, την ώρα που οι φιλοξενούμενοι έδειχναν την απαραίτητη ψυχραιμία. Η διαφορά είχε παγιωθεί γύρω από το όριο των 20 πόντων με τον Άντζουσιτς να σκοράρει για το 64-86 (36’). Μέχρι τη λήξη της αναμέτρησης το ματς εξελίχθηκε σε τυπική διαδικασία και άπαντες σκέφτονταν το Game 3.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στην δεύτερη περίοδο όταν και η Μονακό ξέφυγε για τα καλά στο σκορ μετά από ένα σερί 20-0. Οι Γάλλοι με τον Μάικ Τζέιμς απάντησαν και όταν η διαφορά έπεσε στους 12 πόντους (40-52, 26’) με τον Αμερικανό να την εκτοξεύει στο +20.

Ο MVP: Ο Μάικ Τζέιμς τελείωσε το ημίχρονο με 2 πόντους από βολές και το παιχνίδι συνολικά με 23 (2/2β., 3/7διπ., 5/8τριπ.). Τρομερός στο δεύτερο 20λεπτο.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Δεν υπήρχε παίκτης του Ολυμπιακού που να ξεχώρισε με εξαίρεση λίγο τον Σάσα Βεζένοβ. Ομαδικό λοιπόν το βραβείο.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Ντουέιν Μπέικον επηρέασε το αποτέλεσμα με τους 17 πόντους, τα 6 ριμπάουντ και τα 3 κλεψίματα.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα 20 λάθη του Ολυμπιακού και το 50% στα τρίποντα της Μονακό (13/26).

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Φυσικά, το 20-0 σερί σε αγώνα playoffs Euroleague. Σπάνιο φαινόμενο.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η Μονακό έπαιξε πολύ καλύτερα και νίκη δίκαια τον Ολυμπιακό. Η γαλλική ομάδα είχε εξαιρετικά ποσοστά, δεν «πνίγηκε» στο εκπληκτικό ξεκίνημα των γηπεδούχων (14-4) και έπαιξε μυαλωμένα. Οι παίκτες του Μπαρτζώκα δεν σούταραν καλά, έκαναν αρκετά λάθη και πλέον αν θέλουν να πάνε στο Final 4 πρέπει να πάρουν τουλάχιστον ένα «διπλό» στη Γαλλία.

Διαιτητές: Λαμόνικα, Μπολτάουζερ, Βίλιους.

Δεκάλεπτα: 16-10, 28-40, 51-69, 72-96.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 9 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ντόρσεϊ 12 (3/5 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 λάθη), Λαρεντζάκης, Φαλ 6 (2/2 δίποντα, 2/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Σλούκας 9 (2/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 λάθη), Βεζένκοβ 14 (3/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Πρίντεζης, Παπανικολάου 12 (4/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη), Ζαν-Σαρλ, ΜακΚίσικ (2/4 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 3/3 βολές).

Μονακό (Ομπράντοβιτς): Λι 8 (1/1 δίποντο, 2/7 τρίποντα, 4 ασίστ), Μπέικον 17 (6/9 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Βέστερμαν 4, Τόμας 9 (4/5 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μότουμ, Μπουτσιέλ, Μοτιεγιούνας 4, Ουαταρά 6 (2), Άντζουσιτς 19 (2/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 6/6 βολές), Χολ 6, Τζέιμς 23 (3/7 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη).

Ομαδικά στατιστικά – Ολυμπιακός: 14/22 δίποντα, 10/30 τρίποντα, 14/23 βολές, 30 ριμπάουντ (18 αμυντικά – 12 επιθετικά), 17 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 20 λάθη.

Ομαδικά στατιστικά – Μονακό: 21/32 δίποντα, 13/26 τρίποντα, 15/16 βολές, 28 ριμπάουντ (19 αμυντικά – 9 επιθετικά), 14 ασίστ, 10 κλεψίματα, 12 λάθη.