Ο Εργόναθλος Πολυκάστρου ηττήθηκε με 47-51 από τον Βαφύρα, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Πολυκάστρου, σε αγώνα για την 5η αγωνιστική των playoffs της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ για τις θέσεις 13-16.

Σε ένα κλειστό παιχνίδι, με εναλλαγές στο προβάδισμα και ανατροπές στο δεύτερο μισό του, ο Βαφύρας πήρε τη νίκη και σκαρφάλωσε στη δέκατη τέταρτη θέση της βαθμολογίας, μέσω τριπλής ισοβαθμίας, αφήνοντας δύο σκαλοπάτια χαμηλότερα τον Εργόναθλο Πολυκάστρου, με την τελευταία αγωνιστική να κρίνει τα πάντα σε ότι αφορά τις θέσεις 14-16.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και τον Βαφύρα να προηγείται στην ολοκλήρωσή του με 12-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο κυριάρχησε η δυστοκία και στις δύο πλευρές του παρκέ, με δεκατέσσερις πόντους να σημειώνονται συνολικά και το φιλοξενούμενο να πηγαίνει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ του 17-23.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Εργόναθλος Πολυκάστρου εμφανίστηκε μεταμορφωμένος, καθώς σημείωσε είκοσι τρεις πόντους (έξι περισσότερους από όσους σημείωσε σε όλο το πρώτο ημίχρονο) και σε συνδυασμό με τους δεκαπέντε που δέχθηκε κατάφερε να προσπεράσει στο σκορ και να κλείσει την περίοδο με το σκορ στο 40-38.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Βαφύρας περιόρισε τον αντίπαλό του ξανά σε μονοψήφιο σκορ, γεγονός που του επέτρεψε να ανακτήσει την πρωτοπορία στο σκορ και να φτάσει στη νίκη με το τελικό 47-51.

Διαιτητής: Καραμανλής.

Δεκάλεπτα: 12-14, 17-23, 40-38, 47-51.