Ο Άθλος Αλεξάνδρειας έκανε το καθήκον του και επικράτησε στη Νάουσα απέναντι στον Ζαφειράκη με 55-81 σε αναμέτρηση για την 5η αγωνιστική των playoff ανόδου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Πλέον ο Άθλος για να ελπίζει σε άνοδο θα πρέπει να επικρατήσει εκτός έδρας επί της ΚουΠα Κιλκίς με διαφορά τουλάχιστον δεκαοκτώ πόντων ή νίκη με δεκαεπτά σημειώνοντας ταυτόχρονα σαράντα οκτώ ή λιγότερους πόντους, έτσι ώστε να είναι ο νικητής στο σενάριο της τριπλής ισοβαθμίας ανάμεσα στον ίδιο, την ΚουΠα και τον Πιερικό Αρχέλαο.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν από το ξεκίνημα του ματς αποφασισμένοι να μη μπλέξουν σε περιπέτειες και με καταπληκτική λειτουργία και στις δύο πλευρές του παρκέ, κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο με τη διαφορά των 17 πόντων (5-22).

Παρόμοιο σκηνικό εκτυλίχθηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Άθλο να συνεχίζει το επιθετικό του κρεσέντο. Ο Ζαφειράκης εμφανίστηκε εμφανώς βελτιωμένος σε αυτή την περίοδο, σκόραρε 16 πόντους, όμως αυτοί δεν ήταν αρκετοί για να τον βάλουν στο παιχνίδι, με τον Άθλο να πηγαίνει στα αποδυτήρια έχοντας βάλει τις βάσεις για την επιτυχία του (21-39).

Στην τρίτη περίοδο ο Ζαφειράκης βελτίωσε ακόμη περισσότερο τις επιθετικές του επιδόσεις, σκόραρε 18 πόντους με τον Άθλο να βρίσκει 14 και να ολοκληρώνει το δεκάλεπτο με το σκορ στο 39-53.

Στην τελευταία περίοδο, οι «κάνες» των φιλοξενουμένων πήραν φωτιά, καθώς ο Άθλος σκόραρε 28 πόντους, προσφέροντας μπασκετικό θέαμα και πήρε εν τέλει το ροζ φύλλο αγώνα με τελικό σκορ 55-81.

Διαιτητές: Τοπαλίδης – Μητώνας.

Δεκάλεπτα: 5-22, 21-39, 39-53, 55-81.