Σε μία συγκλονιστική ματσάρα η οποία ήταν αντάξια των προσδοκιών της, ο Πιερικός Αρχέλαος παρότι πραγματοποίησε μία επική επιστροφή στο δεύτερο ημίχρονο ανατρέποντας διαφορά δεκαεννέα πόντων, λύγισε στο φινάλε της παράτασης χάνοντας με 65-66 από την ΚουΠα Κιλκίς στην Κατερίνη στο ματς της χρονιάς, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν το πιο αποφασιστικό βήμα για την κατάκτηση της κορυφής στην αναμέτρηση της 5ης αγωνιστικής των playoffs ανόδου της A’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ήταν ο πιο συναρπαστικός αγώνας της σεζόν, μέσα σε μία καταπληκτική ατμόσφαιρα που θύμισε άλλες εποχές στο Κλειστό Γήπεδο του Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης, με την αγωνία και τις εναλλαγές συναισθημάτων από την αρχή μέχρι και το φινάλε να δίνουν έναν δραματικό χαρακτήρα στην αναμέτρηση. Η ΚουΠα ήταν ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο του παιχνιδιού, διάστημα στο οποίο ο Πιερικός Αρχέλαος μπορεί να επικράτησε απόλυτα στον τομέα των ριμπάουντ, όμως ήταν τρομακτικά άστοχος σε πολλά ελεύθερα σουτ, την ίδια στιγμή που οι φιλοξενούμενοι ήταν ιδιαίτερα εύστοχοι στις δικές τους προσπάθειες καταφέρνοντας να πάνε στα αποδυτήρια με μία σημαντική διαφορά δεκατεσσάρων πόντων (26-40).

Η ομάδα της Κατερίνης «γύρισε το διακόπτη» στην τρίτη περίοδο και με μία αδιανόητη επιστροφή βγαλμένη από το… NBA, κατόρθωσε να ανατρέψει διαφορά δεκαεννέα πόντων μέσα σε ένα δεκάλεπτο και να γυρίσει «τούμπα» όλο το παιχνίδι παίρνοντας το πάνω χέρι σε σκορ και ψυχολογία. Στο φινάλε της τέταρτης περιόδου η ομάδα του Κιλκίς με ένα τρίποντο του Ημερίδη με 8 δευτερόλεπτα να απομένουν για τη λήξη έστειλε το ματς στην παράταση, εκεί όπου ύστερα από μία πραγματική «σκυλομαχία» οι φιλοξενούμενοι αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι και πιο αποτελεσματικοί φτάνοντας σε μία σπουδαία επικράτηση. Η ομάδα του Ηλία Λοτζανιώτη είχε την ευκαιρία να κερδίσει εκείνη το παιχνίδι στα τελευταία δευτερόλεπτα της παράτασης, αλλά το midrange σουτ του Γαλανού σταμάτησε στη στεφάνη.

Με αυτό το ροζ φύλλο αγώνα η ΚουΠα Κιλκίς κρατάει πλέον την τύχη αποκλειστικά στα δικά της χέρια, αφού με νίκη την τελευταία αγωνιστική κόντρα στον Άθλο Αλεξάνδρειας εντός έδρας «τσεκάρει» το εισιτήριο για την Γ’ Εθνική της επόμενης σεζόν.

Από την άλλη ο Πιερικός Αρχέλαος για να καταφέρει να «κλέψει» το εισιτήριο, θα πρέπει αφενός να επικρατήσει ο ίδιος κόντρα στον Ζαφειράκη Νάουσας στην Κατερίνη και αφετέρου να ελπίζει σε νίκη του Άθλου μέσα στο Κιλκίς με διαφορά έως δεκαέξι πόντων ή με δεκαεπτά με την ομάδα του Κιλκίς να σημειώνει τριάντα δύο ή περισσότερους πόντους, ώστε να επωφεληθεί μέσω του σεναρίου τριπλής ισοβαθμίας.

Στο ξεκίνημα της πρώτης περιόδου οι γηπεδούχοι με σύμμαχο τον κόσμο και τον μεγάλο ενθουσιασμό, μπήκαν με τεράστια αυτοπεποίθηση μέσα στο παρκέ , έτρεξαν στα πρώτα δυο λεπτά ένα 6-0 σερί, ενώ μέχρι τα μέσα περίπου του δεκαλέπτου ήταν σε θέση οδηγού. Στο δεύτερο κομμάτι του δεκαλέπτου ωστόσο η ΚουΠα βρήκε τα πατήματα της μέσα στον αγωνιστικό χώρο και μπήκε για τα καλά στην ψυχή του ματς, απάντησε βροντερά με ένα δικό της επιμέρους 2-10 παίρνοντας εκείνη το πάνω χέρι (8-10, 3′ και 23″) , φτάνοντας το προβάδισμα έως τους 6 λίγο αργότερα (9-15, 2′ και 20″). Ο Πιερικός Αρχέλαος μείωσε στα επόμενα δευτερόλεπτα στο τρίποντο (12-15) με σχεδόν ενάμιση λεπτό να απομένει, αλλά η ομάδα του Κιλκίς με ένα απίστευτο ξέσπασμα σε 100 δευτερόλεπτα, ευστόχησε σε τρία διαδοχικά σουτ από την περιφέρεια και σε ένα εντός παιδιάς και με αυτό το 0-11 σερί έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας ένα σημαντικό αβαντάζ (12-26).

Στη δεύτερη περίοδο, η ΚουΠα με όπλο το ψυχολογικό προβάδισμα που πήρε από το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου, επένδυσε πάνω στο μομέντουμ του παιχνιδιού και με εξαιρετική δουλεία και στις δύο άκρες του παρκέ ήταν η απόλυτη κυρίαρχος, καθώς έλεγχε απόλυτα το παιχνίδι και δεν επέτρεψε ποτέ στον αντίπαλό της να ρίξει τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό. Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ακόμη περισσότερο το προβάδισμά τους, φτάνοντας το έως και τους 19 πόντους (21-40) με 1’ και 35’’ να απομένει για το ημίχρονο. Ο Πιερικός Αρχέλαος σε αυτά τα τελευταία 95 δευτερόλεπτα κατάφερε να πετύχει ένα καλάθι εντός παιδιάς και ένα εύστοχο σουτ τριών πόντων πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με τη διαφορά στο -14 (26-40).

Η ομάδα της Κατερίνης από την έναρξη του δευτέρου μέρους παρουσιάστηκε αποφασισμένη να προσπαθήσει να ξαναμπεί στην εξίσωση του παιχνιδιού και τα κατάφερε με τον πλέον τρανταχτό τρόπο, καθώς ούτε ο πιο αισιόδοξος φίλος της δε θα μπορούσε να διανοηθεί τι επρόκειτο να ακολουθήσει. Με ένα σερί 6-0 στα πρώτα τρία λεπτά, οι γηπεδούχοι έριξαν τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (32-40), κρατώντας παράλληλα σε «αφλογιστία» τα όπλα των φιλοξενούμενων. Η ΚουΠα έμοιαζε να βρίσκεται σε πλήρη αποσύνθεση και να χάνει το μυαλό της σε αυτό το κομμάτι του ματς, οι παίκτες της έβγαζαν έναν τρομερό εκνευρισμό μέσα στο παρκέ ο οποίος τους οδήγησε σε μία σειρά λαθών (βήματα, τεχνική ποινή, λάθος μεταβιβάσεις) κάτι που το εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο εκείνοι του Πιερικού Αρχελάου. Με δύο εύστοχες βολές του Γραβάνη και ένα καλάθι του Ροδοστόγλου ο Πιερικός Αρχέλαος μείωσε στους τέσσερις (36-40, 4’ και 56’’) τρέχοντας ένα εντυπωσιακό 11-0 σερί. Η ΚουΠα σημείωσε την πρώτη και μοναδική της εύστοχη προσπάθεια στο τρίτο δεκάλεπτο στην συνέχεια (37-42, 2’ και 40’’), αλλά οι Κατερινιώτες που εξακολουθούσαν να… μυρίζουν αίμα, μείωσαν αρχικά στο καλάθι με τρεις εύστοχες βολές του Ροδοστόγλου και εν συνεχεία με δύο σερί τρίποντα από τον Γκογκίδη και τον πρώτο ολοκλήρωσαν την ανατροπή στο σκορ και κατάφεραν να κλείσουν την ονειρική αυτή περίοδο με προβάδισμα τεσσάρων πόντων (46-42).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Πιερικός Αρχέλαος επιχείρησε να διαχειριστεί έξυπνα το προβάδισμά του αλλά και τον ενθουσιασμό του και το κατάφερε στο πρώτο κομμάτι της περιόδου. Η επιθετική του δυστοκία ωστόσο (σχεδόν 5’ χωρίς πόντο), δεν του επέτρεπε να ανεβάσει τη διαφορά σε πιο ασφαλή επίπεδα, με αποτέλεσμα η ΚουΠα να καταφέρει να μειώσει αρχικά στο καλάθι και στη συνέχεια να πάρει και πάλι στο πάνω χέρι στο σκορ (53-54, 2’ και 24’’) κάνοντας δραματικό το φινάλε της αναμέτρησης. Ένα εύστοχο σουτ πίσω από τα 6,75 από τον Γκογκίδη έβαλε και πάλι τους γηπεδούχους σε θέση οδηγού (56-54, 2’ και 05’’) στην οποία και κάθονταν μέχρι τα τελευταία 17 δευτερόλεπτα του ματς (58-55). Η ομάδα του Κιλκίς δεν είχε πει όμως την τελευταία της λέξη και με ένα τρίποντο «μαχαιριά στο στομάχι» από τον Ημερίδη στην ύστατη κατοχή της στο ματς, ισοφάρισε σε 58-58. Στην τελευταία ειδική κατάσταση ο Ροδοστόγλου αστόχησε σε προσπάθεια τριών πόντων, με την παρτίδα να οδηγείται στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης.

Εκεί το παιχνίδι ήταν… ακατάλληλο για καρδιακούς καθώς οι εναλλαγές συναισθημάτων διαδέχονταν η μία την άλλη. Η ΚουΠα πέρασε μπροστά στο ξεκίνημα με ένα εύστοχο τρίποντο (58-61), με τον Πιερικό Αρχέλαο να δίνει την απάντηση με τον ίδιο τρόπο με δράστη τον Γκογκίδη ισοφαρίζοντας, ενώ ο Μητσάκης στη συνέχεια έβαλε και πάλι σε θέση ισχύος της ομάδα της Κατερίνης (63-61, 2’ και 54’’). Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 64-64 με 36’’ πριν τη λήξη, με τους γηπεδούχους να παίρνουν και πάλι το αβαντάζ από τη γραμμή της φιλανθρωπίας με 14’’ στο ρολόι (65-64). Στην τελευταία επίθεσή της η ΚουΠα κατάφερε να κερδίσει φάουλ και να πάει στη γραμμή των βολών, με τον πολύπειρο Ημερίδη να επιδεικνύει απόλυτη ψυχραιμία, να κάνει το 2/2 και να δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του (65-66, 0’ και 7’’). Στην τελευταία ειδική κατάσταση της παράτασης ο Πιερικός Αρχέλαος είχε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη, αλλά ο Γαλανός αστόχησε σε σουτ μέσης απόστασης και τους παίκτες της ΚουΠα Κιλκίς να ξεσπούν σε ξέφρενους πανηγυρισμούς επικρατώντας με 65-66 μέσα στην Κατερίνη σε ένα από το πιο δραματικά παιχνίδια των τελευταίων ετών.

Διαιτητές: Ευφραιμίδης – Ταρενίδης Κ. – Παπαγερίδης.

Δεκάλετπα: 12-26, 26-40, 46-42, 58-58, 65-66.