Την πρώτη του νίκη στη διαδικασία των playoff πανηγύρισε το απόγευμα της Μεγάλης Τετάρτης ο Σκυδραϊκός ο οποίος επικράτησε με 77-47 απέναντι στον Αιγινιακό σε αναμέτρηση για την 5η στροφή των playoff της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ για τις θέσεις 5-8.

Το ματς ήταν για την ομάδα της Πιερίας ειδικών συνθηκών, καθώς κατέβηκε στην αναμέτρηση με μόλις δύο άνδρες στη σύνθεσή της και με πέντε παίδες γεγονός που έκανε δραματικά δύσκολο το έργο της, ωστόσο και ο γηπεδούχος παρατάχθηκε με πολλές αλλάγές στην σύνθεσή του, δίνοντας χρόνο σε νεαρούς παίκτες που δεν είχαν την ευκαιρία να αγωνιστούν κατά τη διάρκεια της σεζόν.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή, όμως ο Αιγινιακός ήταν αρκετά ανταγωνιστικός δεδομένων των συνθηκών, με το σκορ να κλείνει στο 25-16 υπέρ του Σκυδραϊκού.

Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα της Πιερίας εξακολουθούσε να παλεύει σκληρά το παιχνίδι, σκόραρε ισάριθμους πόντους με τον αντίπαλό της (11) με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με τους γηπεδούχους μπροστά με εννέα πόντους (36-27).

Στο δεύτερο ημίχρονο όπως ήταν φυσικό ο Αιγινιακός άρχισε να δείχνει τα πρώτα σημάδια πτώσης στην απόδοσή του κάτι το οποίο εκμεταλλεύτηκε ο αντίπαλός του ο οποίος πέτυχε στο τρίτο δεκάλεπτο double score (22-11) κλείνοντας την περίοδο με +20 και δίνοντας οριστικό τέλος στην αναμέτρηση (58-38).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι αυτό που κατάφεραν ήταν να μεγαλώσουν ακόμη περαιτέρω το εύρος της νίκης τους, επωφελούμενοι από το «άδειασμα» του αντιπάλου τους και με τελικό σκορ 77-47 έφτασαν στην παρθενική τους νίκη σε αυτή τη μίνι διοργάνωση.

Διαιτητές: Μπόιτσης – Παζάρκας.

Δεκάλεπτα: 25-16, 36-27, 58-38, 77-47.