Ο ΓΑΣ Αλεξάνδρεια ηττήθηκε με 57-65 από την ΑΓΕ Πιερίας στο Κλειστό Γυμαστήριο του 2ου Γυμνασίου Αλεξάνδρειας, σε αγώνα για την 5η αγωνιστική των Playoffs της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ για τις θέσεις 9-12.

Οι δύο ομάδες είχαν ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο με τους γηπεδούχους να προπορεύονται με μόλις δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου και το σκορ να είναι 15-13.

Στο ίδιο μοτίβο κινήθηκαν οι ομάδες και στο δεύτερο δεκάλεπτο αλλά αυτή τη φορά η ΑΓΕΠ ήταν αυτή που είχε το προβάδισμα δύο πόντων στο τέλος, με το σκορ στην ανάπαυλα να είναι 30-32.

Η ΑΓΕ Πιερίας πραγματοπίησε πολύ καλή εμφάνιση μετά την επιστροφή των ομάδων από τα αποδυτληρια και κατάφερε μέσω της επίθεσής της να πάρει κεφάλι 9 πόντων μρ τη συμπλήρωση 30 αγωνιστικών λεπτών κάνοντας το σκορ 42-51.

Η ομάδα της Κατερίνης δεν κατέβασε στροφές ούτε στο τέταρτο δεκάλεπτο και διατήρησε το προβάδισμά της μέχρι το τέλος. Το τελικό σκορ ήταν 57-65 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Έτσι η ΑΓΕ Πιερίας έφτασε στο ροζ φύλλο αγώνα και στην 4η νίκη της στα Playoffs της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ. Ο ΓΑΣ Αλεξάνδρεια αντιθέτως έφτασε στην 3η του ήττα στα παιχνίδια για τις θέσεις 9-12.

Διαιτητές: Χάνος – Καραμανλής.

Δεκάλεπτα: 15-13, 30-32, 42-51, 57-65.