Ο Αετός Κιλκίς ηττήθηκε με 55-60 από τον Εδεσσαϊκό στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κιλκίς, σε αγώνα για την 5η αγωνιστική των Playoffs της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ για τις θέσεις 9-12.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν από το πρώτο δεκάλεπτο δυνατά στην αναμέτρηση και κατάφεραν να προηγηθουν με 11-19 στο τέλος την πρώτης περιόδου.

Ο Αετός προσπάθησε να επιστρέψει στο παιχνίδι στο δεύτερο δεκάλεπτο αλλά ο Εδεσσαϊκός δεν έχασε έδαφος και διατηρήθηκε οδηγός της αναμέτρησης. Στο ημίχρονο η ομάδα της Έδεσσας ήταν μπροστά με 26-33.

Οι γηπεδούχοι έκαναν την προσπάθειά τους να γυρίσουν στο ματς αμέσως μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και μείωσαν τη διαφορά. Μετά από 30 αγωνιστικά λεπτά το σκορ ήταν 44-47.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο Ο Αετός Κιλκίς προσπάθησε πολύ να πάρει κεφάλι στο σκορ και να κατακτήσει τη νίκη αλλά στο τέλος η ομάδα της Έδεσσας ήταν αυτή που χαμογέλασε κατακτώντας τη νίκη και το ροζ φύλλο αγώνα μέσα στο Κιλκίς με 55-60.

Έτσι η ομάδα του Εδεσσαϊκού κατέκτησε την 3η της νίκη στα Playoffs ενώ ο Αετός Κιλκίς έφτασε τις 4 ήττες στη μάχη για τις θέσεις 9-12.

Διαιτητές: Καρυπίδης – Κουβάτσης

Δεκάλεπτα: 11-19, 26-33, 44-47, 55-60.