Η Γουμένισσα ηττήθηκε με 52-78 από τον Μέγα Αλέξανδρο Γιαννιτσών, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Γουμένισσας, σε αγώνα για την 5η αγωνιστική των playoffs της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ για τις θέσεις 13-16.

Ο Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών, έχοντας τον έλεγχο του αγώνα και του σκορ από το πρώτο δεκάλεπτο, κατάφερε να πάρει την εκτός έδρας νίκη και να εξασφαλίσει τη δέκατη τρίτη θέση στην τελική κατάταξη του πρωταθλήματος. Στον αντίποδα, η Γουμένισσα με αυτήν την ήττα της έπεσε στη δέκατη πέμπτη θέση, όντας ισόβαθμη τόσο με το δέκατο τέταρτο Βαφύρα, όσο και με το δέκατο έκτο Εργόναθλο Πολυκάστρου και όλα θα κριθούν την 6η και τελευταία αγωνιστική του ερχόμενου Σαββάτου.

Ο Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών μπήκε αποφασιστικά στην αναμέτρηση και κατάφερε να πάρει από νωρίς το προβάδισμα και να «χτίσει» διψήφια διαφορά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου το οποίο ολοκληρώθηκε με 10-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Γουμένισσα ισορρόπησε το παιχνίδι, γεγονός που αποτυπώθηκε και στο επιμέρους σκορ της περιόδου, με τις δύο ομάδες να σημειώνουν από δεκαεπτά πόντους και στο σκορ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου να διαμορφώνεται σε 37-55.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο φιλοξενούμενος ήταν και πάλι καλύτερος, κατάφερε να διευρύνει το προβάδισμά του και να μπει στην τελική ευθεία του αγώνα με το υπέρ του 37-55.

Ανάλογη ήταν εικόνα και του τέταρτου δεκαλέπτου, με τον Μέγα Αλέξανδρο Γιαννιτσών να κατακτά το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 52-78.

Διαιτητές: Μπόιτσης – Παζάρκας.

Δεκάλεπτα: 10-20, 27-37, 37-55, 52-78.