Του Κώστα Ευθυμιάδη

Το πάλεψε μέχρι τέλους η Εθνική χάντμπολ των ανδρών, αλλά το όνειρο της πρόκρισης στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα «έσβησε» στην Ποντγκόριτσα.

Το Μαυροβούνιο κάλυψε την διαφορά των 2 γκολ από το πρώτο ματς, κερδίζοντας με 33-25 και πήρε την πρόκριση για την τελική φάση, απέναντι σε μία Εθνική ομάδα που πλήρωσε το τελευταίο δίλεπτο του πρώτου αγώνα, αλλά και ένα μπλακ άουτ από το 42′ ως το 47′ όπου το 22-20 έγινε 29-22.

Το τελικό σκορ σε καμία περίπτωση δεν αντικατοπτρίζει την πραγματική εικόνα του παιχνιδιού, καθώς οι παίκτες του Γ. Ζαραβίνα ήταν ανταγωνιστικοί και στο τελευταίο τρίλεπτο απλά άνοιξε η διαφορά με γκολ στην κόντρα από τους γηπεδούχους.

Η ελληνική ομάδα ξεκίνησε πολύ νευρικά και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 3-0, σπαταλώντας τις δικές της επιθέσεις. Στο 7’ σκόραρε ο Τζηράς μειώνοντας σε 3-1, με τον άσο της ΑΕΚ να μειώνει με άλλα δύο προσωπικά γκολ σε 4-3. Ο Τζηράς πήρε πάνω του την εθνική και σκόραρε 5 από τα έξι γκολ της στο πρώτο 15λεπτο (7-6) και με τα δικά του τέρματα κρατούσε κοντά στο σκορ την εθνική ως το 25’.

Εκεί το Μαυροβούνιο έκανε ένα σερ 4-1, παίζοντας μάλιστα και με λιγότερο για δύο λεπτά, φτάνοντας την διαφορά στο +5 (16-11), με τον Μυλωνά να μειώνει σε 16-12 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Η Ελληνική ομάδα μπήκε… φουριόζα στο δεύτερο ημίχρονο. Επαιξε έξυπνα γρήγορο παιχνίδι απέναντι στα βαριά κορμιά του Μαυροβουνίου και στο πρώτο πεντάλεπτο μείωσε σε 18-17 με πρωταγωνιστή τον Πασσιά και τον Μάλλιο.

Η διαφορά ήταν εκεί που ήθελε η εθνική ομάδα ως το 44′ όταν το Μαυροβούνιο πέρασε ξανά με τρία γκολ μπροστά (23-20). Εκεί η Ελλάδα κέρδισε δίλεπτη, όμως βρέθηκε πίσω με 24-20 και στη συνέχεια με ένα τρίλεπτο ξέσπασμα των γηπεδούχων το σκορ έφτασε στο 27-21 (47′).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Μαυροβούνιοι βρήκαν κενά και έφτασαν στο 29-22, με τον Σίμιτς στο τέρμα να συνεχίζει να πιάνει τα πάντα… Ενα γρήγορο 2-0 της Εθνικής έφερε το σκορ στο 29-25, αλλά το Μαυροβούνιο στο 57′ βρήκε γκολ και ο Σίμιτς έβγαλε την επόμενη επίθεση, σβήνοντας κάπου εκεί τις πιθανότητες πρόκρισης για την ελληνική ομάδα.

Πεντάλεπτα: 2-0, 5-3, 7-6, 9-8, 13-10, 16-12 (ημ.), 18-17, 21-19, 23-20, 28-22, 29-23, 33-25.

Μαυροβούνιο: Σίμιτς, Μιγιούσκοβιτς Φ. Βούγοβιτς 2, Μ. Βούγιοβιτς 6, Τσαβόρ 2, Λάζοβιτς 1, Τσέπιτς 5, Μπρ.Βούγιοβιτς 9, Ράντοβιτς, Καλουτζέροβιτς, Σ. Βούγιοβιτς, Σεβαλίεβιτς 1, Μπόζοβιτς 3, Λάσιτσα 1, Αντελιτς, Γκρμπόβιτς 3.

Ελλάδα: Μπουκοβίνας, Παπαντωνόπουλος, Κωστακίδης 1, Μπόσκος 2, Λιάπης, Μυλωνάς 3, Μάλλιος 3, Μιχαηλίδης 1, Πασσιάς 5, Παπαβασίλης, Καραμπουρνιώτης, Δομπρής, Τζηράς 8, Ηλιόπουλος, Παπαδιονυσίου 2, Αραμπατζής.

Πηγή: Gazzetta