Μετά την «κλοπή» στην Ξάνθη, ο Ηρακλής επανήλθε με εντυπωσιακό τρόπο στο δρόμο των επιτυχιών. Οι «κυανόλευκοι» έχοντας σε μεγάλη μέρα τους Γιουμπιτάνα και Άλεξιτς, συνέτριψαν με 6-0 τον Θεσπρωτό στο Καυτανζόγλειο για την 32η αγωνιστική της Super League 2.

Μ΄ αυτό το τρίποντο ο Γηραιός έφτασε τους 44 βαθμούς και παρέμεινε στην έκτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Την επόμενη αγωνιστική θα κοντραριστεί με την Καβάλα στο «Ανθή Καραγιάννη».

Όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Άλεξιτς στο 4΄.

Το 2-0 ήρθε λίγο πριν τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού με σκόρερ και πάλι τον Άλεξιτς.

Στο 62΄ ο Γιουμπιτάνα έκανε το 3-0 και ο ίδιος παίκτης επτά λεπτά μετά έγραψε το 4-0.

Στο 87ο λεπτό ο Μπαστακός ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 5-0, ενώ το τελικό 6-0 διαμόρφωσε ο Μανωλάκης στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Οι συνθέσεις:

Ηρακλής (Κώστας Γεωργιάδης): Παλαβράκης, Πανάγου (85′ Μπαλικτσής), Κωστούλας, Πήλιος (70′ Μανωλάκης), Πατράλης, Τόμας (85′ Παπαδόπουλος), Χρουσιέλ, Σίλβα, Άλεξιτς (70′ Βιτίνιο), Γιουμπιτάνα, Μπαστακός.

Θεσπρωτός (Χουάν Ραμόν Ρότσα): Παππάς, Γκανσιέρ, Βασιλάκης, Κωνσταντίνου, Ντ’ Αλέσιο, Βαλιέντε (60′ Μπονίγια), Ραμίρεζ, Πατσέκο (70′ Ταϊρόν), Σαραντίδης (70′ Στεργίου), Πούφλης (60′ Βαταμίδης), Μαρτίνεζ.

Πηγή: Metrosport