Ο Βατανιακός ηττήθηκε με 65-79 από τους Πάνθηρες στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης Θεόδωρος Διαμαντόπουλος, σε αγώνα για την 5η αγωνιστική των Playoffs της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ για τις θέσεις 5-8.

Οι παίκτες του coach Χρυσίδη πραγματοποίησαν μια εξαιρετική εμφάνιση κυρίως αμυντικά και κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα σε ένα παιχνίδι στο οποίο έφτασαν να προηγούνται και με 29 πόντους.

Οι Πάνθηρες μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και πήραν από νωρίς κεφάλι στο σκορ με επιμέρους 7-2 στα πρώτα 2,5 λεπτά. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με το ίδιο επιμέρους σκορ ισοφάρισαν σε 9-9 στα 6:05. Εν συνεχεία ένα 6-2 των Πανθήρων τους έφερε στο +4 με 4:44 να απομένουν για το δεκάλεπτο. Ο Βατανιακός προσπάθησε να μειώσει με δίποντο αλλά οι φιλοξενούμενοι με ένα 9-2 στα τελευταία λεπτά κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα 15-24, πριν ο Βατανιακός σκοράρει σε σχεδόν νεκρό χρόνο για να διαμορφωθεί το 17-24 που ήταν και το αποτέλεσμα της πρώτης περιόδου.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν το δεύτερο δεκάλεπτο με σερί 5-0 που τους έφερε σε διψήφια απόσταση από τους αντιπάλους τους (17-27). Ακολούθησε μία βολή για τον Βατανιακό και οι Πάνθηρες νέο 4-0 για το 18-33. Τρεις εύστοχες βολές είχαν σειρά για τους γηπεδούχους αλλά οι Πάνθηρες με νέο επιμέρους 8-2 ξέφυγαν ακόμα περισσότερο με 23-41 ενώ επέμεναν 5:36 για την ανάπαυλα. Στα τελευταία περίπου 5,5 λεπτά παίχτηκε πολύ κακό μπάσκετ, με τις δύο ομάδες να πετυχαίνουν από 2 πόντους και η διαφορά έμεινε στο +18 για τους Πάνθηρες μετά την ολοκλήρωση της δεύτερης περιόδου. Κάπως έτσι οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν με τρομερή άμυνα να δεχτούν μόλις 8 πόντους σε αυτό το δεκάλεπτο και να αποκτήσουν ισχυρό προβάδισμα εν όψει του δευτέρου ημιχρόνου.

Με επιμέρους σκορ 7-2 ξεκίνησε για τους Πάνθηρες και το τρίτο δεκάλεπτο που έφερε το σκορ στο 27-50 στα πρώτα 2 λεπτά, και στη συνέχεια ένα νέο 6-2 για στο 29-56 στα 5:10. Ο Βατανιακός προσπάθησε με δικό του 6-2 να μειώσει κάπως σε 35-58 στα 3:18, αλλά 6 νέοι πόντοι των φιλοξενούμενων έκαναν το σκορ 35-64 με 1:20 να απομένει. Στο τελευταίο διάστημα της τρίτης περιόδου οι γηπεδούχοι με ένα 8-3 κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά στους 24 πόντους. Ο φωτεινός πίνακας, μετά από 30 αγωνιστικά λεπτά, έγραφε 43-67 και ο Βατανιακός έπρεπε να προσπαθήσει αρκετά για να επιστρέψει στο παιχνίδι στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Οι παίκτες του coach Χοτοκουρίδη έπρεπε να μπουν δυνατά στο τέταρτο δεκάλεπτο για να διεκδικήσουν τις όποιες ελπίδες τους και αυτό επιχείρησαν να κάνουν, ξεκινώντας με 6-2 και μειώνοντας στους 20 (49-69) στο πρώτο ενάμιση λεπτό. Οι Πάνθηρες απάντησαν αλλά ο Βατανιακός με επιμέρους 7-4 μείωσε αρχικά σε 56-73 στα 4:47. Οι παίκτες των φιλοξενούμενων έβρισκαν πόντους και άμυνες που τους κρατούσαν σε απόσταση ασφαλείας χωρίς να απειλούνται ιδιαίτερα, και το μόνο που κατάφερε ο Βατανιακός είναι να μειώσει αργότερα με νέο 7-4 σε 63-77 με μόλις 1:30 να μένει στο ρολόι και τους Πάνθηρες να μην είναι διατεθειμένοι να παραχωρήσουν άλλο έδαφος στον αντίπαλό τους. Το τελικό 65-79 έδωσε στους φιλοξενούμενους τη νίκη και σφράγισε την πολύ καλή τους εμφάνιση.
Έτσι οι Πάνθηρες κατάφεραν να πάρουν το διπλό χάρη στην εξαιρετική τους αμυντική λειτουργία και να πετύχουν την 3η τους νίκη στη φάση των Playoffs της Α΄ΕΚΑΣΚΕΜ, ενώ για τους γηπεδούχους που πάλεψαν αλλά δεν κατάφεραν να επιστρέψουν στο ματς, αυτή ήταν η πρώτη τους ήττα στη μάχη για τις θέσεις 5-8.

Διαιτητές: Ταρενίδης Κ. – Χατζημπαλίδης.

Δεκάλεπτα: 17-24, 25-43, 43-67, 65-79.