Ο Βατανιακός συνέχισε το απόλυτο σερί του στα playoffs για τις θέσεις 5-8 αφού επικράτησε με 49-55 κόντρα στον Αιγινιακό εκτός έδρας εξασφαλίζοντας ουσιαστικά την 5η θέση του πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Πλάτωνα Χοτοκουρίδη δυσκολεύτηκε πολύ κόντρα στους γηπεδούχους οι οποίοι πάλεψαν επίσης σκληρά για τη νίκη με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια κατά τη διάρκεια του ματς. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ήταν ένα κλικ ανώτεροι και προηγήθηκαν με 12-15, με τον Αιγινιακό να παίρνει τα ηνία της αναμέτρησης στη δεύτερη περίοδο εκεί όπου με καλή λειτουργία και στις δύο πλευρές του παρκέ, άφησε τον αντίπαλό του πίσω στο σκορ και πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα ενός πόντου (28-27).

Ανάλογο σκηνικό είχαμε και στην τρίτη περίοδο με την ομάδα της βόρειας Πιερίας να είναι ελαφρώς ανώτερη επί του αντιπάλου της, πετυχαίνοντας σε δέκα λεπτά 13 πόντους έναντι 11 του Βατανιακού και κλείνοντας την περίοδο με τη διαφορά στο +3 (41-38).

Στην τέταρτη περίοδο, οι «πράσινοι» κυριάρχησαν στον απόλυτο βαθμό, περιορίζοντας τον αντίπαλο μόλις στους 8 πόντους μέσα σε ένα δεκάλεπτο, ενώ οι ίδιοι με πολύ καλά ποσοστά ευστοχίας στο μπροστινό μέρος του παρκέ, πέτυχαν 17 και ολοκλήρωσαν την ανατροπή επικρατώντας εν τέλει με τελικό σκορ 49-55.

Διαιτητές: Ταρενίδης Κ. – Χρυσάφης.

Δεκάλεπτα: 12-15, 28-27, 41-38, 49-55.