Η ΚουΠα Κιλκίς έκανε το καθήκον της στην 4η στροφή των playoffs για την ανάδειξη του πρωταθλητή, επικρατώντας με 92-52 του Ζαφειράκη Νάουσας εντός έδρας και ανεβάζοντας το ρεκόρ της στο 3-1, όσο δηλαδή μετρά και ο Πιερικός Αρχέλαος.

Πλέον η ΚουΠα για να εκπληρώσει το μεγάλο της στόχο, χρειάζεται δύο νίκες στα ισάριθμα εναπομείναντα παιχνίδια (Πιερικός Αρχέλαος εκτός, Άθλος Αλεξάνδρειας εντός) με την αναμέτρηση της Μεγάλης Τετάρτης στην Κατερίνη να αναμένεται να κρίνει ουσιαστικά την τύχη μίας ολόκληρης σεζόν για δύο ομάδες.

Στην πρώτη περίοδο η ομάδα του Κιλκίς έβαλε από το ξεκίνημα το πόδι στο γκάζι και με επιθετικό ρεσιτάλ, πήρε προβάδισμα δεκατριών πόντων μετά το πέρας του δεκαλέπτου (22-9).

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι ήταν ακόμη πιο παραγωγικοί και η επιθετική βελτίωση του Ζαφειράκη δεν του αρκούσε για να πλησιάσει στο σκορ, αφού το 24-14 του δεκαλέπτου, έδωσε ακόμη μεγαλύτερο προβάδισμα νίκης στην ΚουΠα η οποία πήγε στα αποδυτήρια έχοντας «double score» (46-23).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Κιλκίς συνέχισε το … βιολί της και σκοράροντας ξανά 24 πόντους περιορίζοντας στους 15 τον αντίπαλό της έκλεισε την περίοδο με το προβάδισμα εκτοξευμένο στο +32 (70-38).

Στην τελευταία περίοδο η οποία είχε καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα, η ΚουΠα με διάθεση να μην… σηκώσει το πόδι της από το γκάζι, απόλαυσε το παιχνίδι και με το επιθετικό της «κρεσέντο» να συνεχίζεται αμείωτο, πέτυχε και πάλι πάνω από 20 πόντους, φτάνοντας τελικά στην τελική επικράτηση με διαφορά 40 πόντων και τελικό σκορ 92-52.

Διαιτητές: Παπαγεωργίου – Λαδάς – Χάνος.

Δεκάλεπτα: 22-9, 46-23, 70-38, 92-52.