Οι Πάνθηρες επικράτησαν του Σκυδραϊκού με 79-52 στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης Θεόδωρος Διαμαντόπουλος, σε αγώνα για της 4η αγωνιστική των Playoffs της Α΄ΕΚΑΣΚΕΜ για τις θέσεις 5-8.

Με την ομάδα της Σκύδρας να είναι ανταγωνιστική μόνο στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Πάνθηρες δεν δυσκολεύτηκαν να πάρουν τη νίκη και το ροζ φύλλο αγώνα, βασιζόμενοι στην πολύ καλή αμυντική τους λειτουργία.

Η ομάδα του coach Χρυσίδη μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και με ένα εντυπωσιακό σερί 14-0 στα πρώτα 4:10 κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ κάνοντας ένα εξαιρετικό ξεκίνημα. Ο Σκυδραϊκός σκόραρε για πρώτη φορά 3:50 πριν τη λήξη του δεκαλέπτου. Παρά τους 4 σερί πόντους που δέχτηκαν όμως, οι Πάνθηρες δεν σήκωσαν το πόδι από το γκάζι και με νέο επιμέρους 9-1 στα τελευταία2 λεπτά κατάφεραν να προηγούνται με 23-5 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Το εξαιρετικό επιθετικό και αμυντικό πρόσωπο της ομάδας της Πιερίας στην πρώτη περίοδο άλλαξε εντελώς στο δεύτερο δεκάλεπτο και ο Σκυδραϊκός κατάφερε να επιστρέψει στο ματς. Οι παίκτες του coach Κολοβού ξεκίνησαν με σερί 11-2 στα πρώτα 4,5 λεπτά του δεκαλέπτου και έριξαν τη διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο (25-16). Οι Πάνθηρες πέτυχαν το δεύτερο και τελευταίο καλάθι τους στη δεύτερη περίοδο 4:47 πριν την ανάπαυλα. Από εκεί και μετά οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα σερί 9-0 μειώνοντας στο καλάθι τη διαφορά και το σκορ στου δρόμου τα μισά έγινε 27-25.

Στην επιστροφή από τα αποδυτήρια οι γηπεδούχοι ξαναβρήκαν τον εαυτό τους σε άμυνα και επίθεση και το παιχνίδι άρχισε και πάλι να ανοίγει. Αρχικά στο πρώτο τρίλεπτο ο Σκυδραϊκός μείωσε στον πόντο με σουτ 3 πόντων και σερί 3-2 αλλά εκεί σταμάτησε το πριόνισμα της διαφοράς και η επίθεση των Πανθήρων ανέλαβε και πάλι δράση. Ένα σερί 9-0 έκανε ξανά διψήφια τη διαφορά του αγώνα με 4:26 και απομένουν για την τρίτη περίοδο. Η ομάδα της Σκύδρας μείωσε με τρίποντο αλλά οι πάνθηρες συνέχισαν να αυξάνουν την πίεσή τους και μέσα σε διάστημα περίπου 2 λεπτών πέτυχαν άλλους 12 πόντους και έφεραν το παιχνίδι στους 19 πόντους στα 2:10. Στο τελευταίο διάστημα του τρίτου δεκαλέπτου οι Πάνθηρες με επιμέρους 6-4 έστειλαν τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους και το σκορ στο 56-35.

Στο τελευταίο διαδικαστικό δεκάλεπτο το παιχνίδι άνοιξε πολύ και οι δύο ομάδες παίζοντας ελεύθερο μπάσκετ σκόραραν αμφότερες αρκετά. Οι Πάνθηρες πήραν ένα επιμέρους 9-4 στα πρώτα 2 λεπτά και ανέβασαν κι άλλο το σκορ σε 65-39. Ακολούθησε ένα σερί 7-0 του Σκυδραϊκού που έριξε για λίγο τη διαφορά κάτω από τους 20. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με επιμέρους 7-2 και έκαναν το 72-48 με 5 λεπτά να υπολείπονται για το τέλος της αναμέτρησης. Στο τελευταίο ημίωρο της περιόδου οι γηπεδούχοι έκαναν ένα δικό τους 7-4 και έτσι διαμορφώθηκε το τελικό σκορ που έδειξε νίκη των Πανθήρων με 79-52.

Με αυτόν τον τρόπο οι Πάνθηρες κατάφεραν να πάρουν τη νίκη και τη διαφορά των 27 πόντων μέσα στην έδρα τους και να πάρουν το δεύτερο ροζ φύλλο αγώνα τους στα Playoffs της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ. Από την άλλη, ο Σκυδραϊκός δεν κατάφερε να διατηρήσει την εικόνα του δεύτερου δεκαλέπτου στο υπόλοιπο παιχνίδι και γνώρισε την τρίτη του ήττα στα παιχνίδια για τις θέσεις 5-8.

Διαιτητές: Εκίζογλου – Καρυπίδης.

Δεκάλεπτα: 23-5, 27-25, 56-35, 79-52.