Ο Εδεσσαϊκός επικράτησε με 87-68 του ΓΑΣ Αλεξάνδρεια στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Έδεσσας, σε αγώνα για την 4η αγωνιστική των Playoffs της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ για τις θέσεις 9-12.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ καλά στην αναμέτρηση και κατάφεραν να βρίσκονται μπροστά στο σκορ με 14-16 μετά από δέκα αγωνιστικά λεπτά.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Εδεσσαϊκός άρχισε να αφυπνίζεται και με όπλο του την επίθεση κατάφερε να επιβάλει το ρυθμό του και να προηγηθεί με 10 πόντους στην ανάπαυλα με το σκορ του αγώνα να είναι 37-27.

Παρά το γεγονός πως και οι δύο ομάδες είχαν αρκετά υψηλά ποσοστά στην τρίτη περίοδο, η διαφορά μεταξύ τους αυξάνονταν και η ομάδα της Έδεσσας έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με μία διαφορά της τάξεως των 15 πόντων και με το σκορ στο 62-47.

Το υψηλό σκορ συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο χωρίς ωστόσο η ομάδα της Αλεξάνδρειας να καταφέρει να μειώσει και να ξαναμπεί στην εξίσωση του αγώνα. Ο Εδεσσαϊκός πήρε εν τέλει την νίκη και το ροζ φύλλο αγώνα με την τελική διαφορά να φτάνει στους 19 πόντους και το αποτέλεσμα της αναμέτρησης να είναι το 87-68.

Με την νίκη του αυτή ο Εδεσσαϊκός έφτασε στο δεύτερο ροζ φύλλο αγώνα του στη μάχη για τις θέσεις 9-12, ενώ ο ΓΑΣ Αλεξάνδρεια γνώρισε την δεύτερη ήττα του στα Playoffs.

Διαιτητές: Καραμανλής – Μπόιτσης.

Δεκάλεπτα: 14-16, 37-27, 62-47, 87-68.