Ο Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών επικράτησε του Εργόναθλου Πολυκάστρου με 50-43 στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Γιαννιτσών Έλλη Μυστακίδου, σε αγώνα για την 4η αγωνιστική των Playoffs της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ για τις θέσεις 13-16.

Το παιχνίδι ξεκίνησε αρκετά ισορροπημένα με τις δύο ομάδες να σκοράρουν λίγο και τις άμυνες να έχουν πρωταγωνιστικό ρόλο. Οι γηπεδούχοι προηγούνταν με βραχεία κεφαλή στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με το σκορ να είναι 12-11.

Ο Μέγας Αλέξανδρος άρχισε να πατάει γκάζι στην δεύτερη περίοδο και παίζοντας εξαιρετική άμυνα κατάφερε να ξεφύγει με 9 πόντους, με το σκορ να είναι 24-15 στην ανάπαυλα.

Ο Εργόναθλος μπήκε πολύ δυνατά μετά το ημίχρονο και κατάφερε να επιστρέψει στο παιχνίδι μέσα από την επίθεσή του, και μάλιστα οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά στο σκορ και τελείωσαν το τρίτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 36-37.

Οι παίκτες των Γιαννιτσών ξαναβρήκαν την καλή τους εικόνα στο τέταρτο δεκάλεπτο τόσο επιθετικά όσο και αμυντικά και κατάφεραν να ξαναπάρουν τα ηνία του αγώνα και να φτάσουν τελικά στην νίκη με το 50-43 να είναι το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Έτσι ο Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών κατάφερε να κερδίσει και να πετύχει την τρίτη του νίκη στην φάση των Playoffs, ενώ για τον Εργόναθλο Πολυκάστρου αυτή ήταν η δεύτερή του ήττα στα παιχνίδια για τις θέσεις 13-16.

Διαιτητές: Χάνος – Μητώνας.

Δεκάλεπτα: 12-11, 24-15, 36-37, 50-43.