Ο Βαφύρας Δίου επικράτησε με 68-38 της Γουμένισσας στο Κλειστό Γυμναστήριο Αγίου Σπυρίδωνα, σε αγώνα για την 4η αγωνιστική των Playoffs της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ για τις θέσεις 13-16.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν από την αρχή δυνατά στο παιχνίδι και με καλή επιθετική λειτουργία βρέθηκαν να προηγούνται με 13 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο (24-11).

Ο ΑΟΚ Γουμένισσας προσπάθησε να μειώσει τη διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο αλλά οι παίκτες του Δίου δεν επέτρεψαν στον αντίπαλό τους να πλησιάσει σε μονοψήφια διαφορά. Το σκορ στο ημίχρονο ήταν 35-24.

Ο Βαφύρας μπήκε με την ίδια όρεξη και συγκέντρωση στο δεύτερο μέρος και παίζοντας εξαιρετικά σε άμυνα και επίθεση κατάφερε να μεγαλώσει τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους και να προηγηθεί με 56-32 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στο τελευταίο και διαδικαστικό δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι δεν είχαν σκοπό να σηκώσουν το πόδι από το γκάζι και συνέχισαν την πολύ καλή δουλειά τους στο αμυντικό κομμάτι, κατορθώνοντας να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα και μάλιστα με διαφορά 30 πόντων με το τελικό 68-38 να μιλάει από μόνο του.

Έτσι λοιπόν ο Βαφύρας Δίου έφτασε στην πρώτη του νίκη στην φάση των Playoffs ενώ η ομάδα της Γουμένισσας γνώρισε την δεύτερη της ήττα στη μάχη για τις θέσεις 13-16.

Διαιτητές: Τοπαλίδης – Κορμέντζας.

Δεκάλεπτα: 24-11, 35-24, 56-32, 68-38.